GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 24.03.2022 - 21:03

NASA, Ay’dan gelen 50 yıllık zaman kapsülünü açtı

NASA, geleceğin gelişkin teknolojileri ile incelenebilmesi için Ay'dan getirilen toprak örneğinin paketini 50 yıl boyunca kapalı tuttu.

1972 yılında, NASA astronotları Eugene Cernan ve Harrison Schmitt’e Ay’dan toprak örneği getirme görevi verildi. Ay yüzeyinde ufak bir kazı yapan astronotlar, topladıkları örneği vakumlayarak Dünya’ya getirdiler. NASA, bu hafta bu 50 yıllık zaman kapsülünü açtı.

Toprağın vakumlanmış bir şekilde saklanmasının basit bir amacı var. Bilimin ve teknolojinin gelişeceğini öngören NASA, toprağı, geleceğin gelişkin teknolojileri ile inceleyebilmek adına korumaya aldı.

Paket, açılmadan önce içeriğinin 3 boyutlu olarak modellenebilmesi için bilgisayarlı tomografiden geçirildi. Ardından toprağın etrafında bulunan koruyucu alandaki gaz araştırmalar için çekildi. Ardından, paket, içindeki gazların çıkarılabilmesi için bilinçli bir şekilde delinirken, silindir şeklindeki paket içerisinde bulunan gri toprak silindirin dışına alındı.

Bu prosedür öncesi defalarca test yapan ekip, prosedürü vakumlu bir glove box içerisinde gerçekleştirdi. Vakumlu glove box’lar, vakumlu bir alana ve bu alana entegre eldivenlere sahip laboratuvar cihazları olarak biliniyorlar.

NASA, bu toprağın analizi ile Artemis görevinde elde edilecek bulgular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyor. Öte yandan, benzer bir örnek toplama işlemi Artemis görevine de eklenebilir.

Kaynak: NASA Just Opened a 50-Year-Old Time Capsule From the Moon – CNet