Skip to main content

NASA’nın Artemis görevi için daha önce anlaştığı SpaceX, proje kapsamında Ay’a iniş gerçekleştiren tek şirket olmayacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Artemis görevi kapsamında Ay’a iniş yapacak araç için SpaceX ile anlaşan NASA, diğer ticari uzay şirketlerinden teklif toplayacağını açıkladı. Bu açıklama SpaceX’in devre dışı kaldığı anlamına gelmiyor; fakat NASA, astronotları Gateway Station olarak adlandırılan Ay yörüngesinde yer alacak istasyondan Ay yüzeyine indirmek için SpaceX dışında başka şirketlerle de iş birliğine gidecek. Bu kapasiteye sahip olan araçlar, son mürettebatlı Ay görevi olan Apollo 17’den beri ilk kez astronotların Ay’a iniş yapmalarını sağlayacak. Araçların Artemis III görevi sonrasında da kullanılabileceği düşünülüyor.

NASA, SpaceX ile sözleşmesindeki bir seçeneği değerlendirdiğini ve bununla ilgili olarak SpaceX’ten iniş sistemini değiştirmesini istediğini açıkladı.

NASA’nın proje için farklı şirketler tarafından üretilmiş birden fazla iniş aracı kullanmak istediği, fakat ABD Kongresi’nden yeterli bütçe çıkmaması sonucu sadece SpaceX ile anlaşıldığı biliniyor.

SpaceX’in 2,9 milyar dolarlık teklif ile kazandığı ihalenin finalistlerinden biri olan Blue Origin, NASA’nın SpaceX’e sözleşmede değişiklikler yapmasına izin vererek iltimas geçtiği görüşüyle dava açmıştı. NASA, Blue Origin’in verdiği 5,9 milyar dolarlık tekliften daha fazla ödenek alma umuduyla bu kadar yüksek bir teklif verdiği görüşünde. Her ne kadar Blue Origin’in açtığı dava geçtiğimiz yılın Kasım ayında reddedilse de NASA yöneticilerinden Bill Nelson’a göre görevin 2025 yılına ertelenmesinin ardındaki sebeplerden biri bu dava. Bu süreçte SpaceX’in üretimi iki kez durdurmak zorunda kaldığı biliniyor.

Kaynak: NASA to accept new Artemis lunar lander proposals from commercial companies – Engadget