Skip to main content

Fiziksel acıyı deneyimin bir parçası olarak gören bir start-up’ın geliştirdiği bir bileklik, gerçek dünyanın fiziksel acılarını taklit ediyor.

Japonya menşeili H2L Technologies adlı start-up, metaverse’e giren insanlara acı hissettirebileceğini açıkladı.

Şirketin geliştirdiği bir bileklik, kullanıcılarına acı hissetmeleri gereken zamanlarda minik elektrik şokları vererek, fiziksel acı yaşamalarını sağlıyor. CEO Emi Tamaki, Financial Times’a verdiği röportajda, metaverse dünyasında acı hissedebilmenin o dünyayı gerçek dünyaya yakınlaştırdığını, metaverse dünyasında var olma ve bütünleşme hislerini artıracağını iddia ediyor.

Şirket, bilekliğin bir topu yakalamaktan bir kuşun insan derisini gagalamasına kadar pek çok hissi kullanıcıya yaşatabileceği iddiasında.

Öte yandan, şirketin odaklandığı tek konu bilekliğin acıyı hissettirebilmesi değil. Zira bu bileklik direnç ve ağırlık hislerini de simüle edebiliyor.

Doğuştan gelen bir kalp rahatsızlığı nedeniyle gençliğinde bir ölüm tehlikesi geçiren ve bu tecrübenin etkisi ile ilgilendiği bir alana yöneldiğini belirten Tamaki, insanları zamanın, mekânın ve vücutlarının yarattığı tüm kısıtlamalardan kurtarmayı hedeflediğini açıkladı.

Çalışmasının kendisi gibi kalp hastalıklarından dolayı sorun yaşayan insanları dış dünyaya bağlamaya yönelik olduğunu söyleyen Tamaki, fiziksel acı içerse de istediği zaman istediği yere seyahat edebilmeyi arzuluyor.

Kaynak: Startup says its tech can inflict actual pain in the metaverse – The Byte