Skip to main content

GSM operatörlerinden Turkcell, akıllı telefonların mobil internet paylaşma özelliğinin ücretli olacağını duyurdu.

Kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan ve geçen yıl Mayıs ayında kademeli kaldırılan Adil Kullanım Kotası (AKN) uygulamasının, 1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kalkacağını sizlere duyurmuştuk. AKN kalkıyor fakat, Wi-Fi’ın olmadığı durumlarda cep telefonun internetini kablosuz olarak paylaştırma imkanı sunan HotSpot özelliğine ek ücretler geliyor.

Operatörlerin ortak karar verdiği mobil interneti paylaşma özelliği HotSpot özelliğinin ücretli olmasına dair ilk paketi Turkcell duyurdu. Turkcell’in 15 Ocak tarihinden itibaren yapacağı değişiklikle mobil interneti paylaşmak için ücret ödemek gerekecek.

Hotspot 2 GB paketi aylık 19, yıllık ise 9 TL’lik bir fiyata sahipken, Hotspot 4 GB paketi aylık 19, yıllık 29 TL, Hotspot 6 GB aylık 29, yıllık ise 39 TL fiyat etiketine sahip. Bu paketler sayesinde hem internet paylaşımı yapabileceksiniz hem de internet paylaşmak için 2, 4 GB ve 6GB ek internete sahip olacaksınız. Kotalar bittiğinde ise Hotspot kullanımı mevcut tarife üzerinden devam edecek.


;

Turkcell’in attığı ilk adımın yakında Türk Telekom ve Vodafone tarifelerine de yansıyacağı tahmin ediliyor.