Skip to main content

Trend Micro, mobil cihazların kurumlar için oluşturduğu tehditler ve korunma yöntemleri sıraladı. Akıllı telefon (iPhone, Android, Blackberry, v.b.) ve tablet bilgisayarlarda tutulan e-postalar, şirket için gizlilik derecesine sahip olabiliyor. Bu…

Trend Micro, mobil cihazların kurumlar için oluşturduğu tehditler ve korunma yöntemleri sıraladı.

Akıllı telefon (iPhone, Android, Blackberry, v.b.) ve tablet bilgisayarlarda tutulan e-postalar, şirket için gizlilik derecesine sahip olabiliyor. Bu cihazların çalınması, kaybolması veya bir virüs tarafından içerisindeki bilgilerin ele geçirilmesi durumunda kurumlar açısından şu riskler ortaya çıkıyor:

1)    Şirketin gizli bilgilerini içeren finansal rapor, satış raporları, fiyat listeleri, bayi indirim oranları gibi bilgilerin çalınması ve rakiplerin eline geçmesi
2)     Bu cihazlar üzerinden giriş yapılan uygulamaların şifrelerinin çalınması ve şirketin kurumsal sistemlerine izinsiz giriş yapılması sayesinde bilgi hırsızlığı ve bilgilerin silinmesi
3)    Mobil cihazlar ile kurumun kablosuz ağları firmaların kurumsal sistemlerine virüs ve casus yazılım bulaştırılması
4)    Tüm bunlar sonucunda kurumsal sistemlerin çökmesi veya bilgi hırsızlığı nedeniyle kurumların para ve itibar kaybetmesi

Son derece hızlı bir şekilde yaygınlaşan ve kurumlar açısından çok büyük riskler taşıyan mobil cihazların oluşturduğu tehditlerden korunmak için yapılması gereken 5 temel çalışma şöyle sıralanabilir:

1)    Şirketlerin güvenlik politikalarının mobil cihazları da kapsayacak şekilde yenilenmesi.
2)    Kimin hangi şartlarda kurumsal kablosuz ağa bağlanabileceği, kimin hangi mobil cihazlarla uzaktan kurumsal sistemlere girebileceklerinin belirlenmesi.
3)    Şirketlerin, çalışanların akıllı mobil cihazlarının güncel güvenlik yazılımlarının yüklü olmalarını sağlamaları
4)     Farklı platformlarda ve cihazlarda kurulu farklı yazılımların yaratabileceği  sorunların önüne geçmek için tüm platformlarda çalışan bir güvenlik yazılımı tercih edilmesi.
5)     Kaybolma ve çalınmaya karşı cihazdaki kurumsal ve kişisel bilgilerin uzaktan silinebilmesi için gerekli yazılımların yüklendiğinin kontrol edilmesi.
Trend Micro Akdeniz Bölgesi Ülkeleri Müdürü Ercan Aydın, Trend Micro’nun mobil güvenlik çözümleri konusundaki çalışmaları hakkında “Mobil güvenlik konusunda tüm mobil platformlarda güvenli bir ortam sağlayan Mobile Security çözümümüz, kurumlara güvenliğin yanı sıra yazılımın yüklü olduğu tüm cihazları uzaktan kontrol etme ve gerektiğinde içindeki tüm verileri silme imkanı sunuyor” dedi.