Skip to main content

Toshiba GmbH Avrupa, gözlüksüz kullanılan ve büyük ekranlı 3D televizyonu piyasaya sundu. Gözlüksüz 3D teknolojisinde sol göze ve aynı anda sağ göze resim gönderme ilkesi olan stereoskopik ilke esas alınarak,…

Toshiba GmbH Avrupa, gözlüksüz kullanılan ve büyük ekranlı 3D televizyonu piyasaya sundu.

Gözlüksüz 3D teknolojisinde sol göze ve aynı anda sağ göze resim gönderme ilkesi olan stereoskopik ilke esas alınarak, sağ göze gönderilen resimde küçük bir sapma oranı kullanılmış. Bu görüntülerin gözleyenin beyninde 3D etkisi yaratmaya yol açıyor. Gözlüksüz 3D görüntüsüne ulaşmak için, lenslerin belirtilen görüntüleri izleyicinin gözlerine ulaştırması gerekiyor. 55ZL2 modeli uygulamasında dokuz görüntü iletilmektedir ve bu yol ile birden fazla olan geniş görüş açı gölgelerinin oluşturularak gözlüksüz 3D uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu teknoloji ile sayısı birden fazla olan izleyicinin aynı anda ve 3D gözlükleri kullanmadan 3D uygulamasından yararlanması sağlanmıştır. Bu integral teknoloji CEVO-ENGINE tarafından desteklenmektedir.

Ayrıca bu televizyon, Quad Full HD özelliği ile çok sayıda kişi aynı anda 3D görüntü deneyimi yaşatabiliyor. Başka bir deyişle televizyon ile 8 MP kamera ile çekilmiş olan görüntüleri kaliteden ödün vermeden görüntüleyebilme özelliğine sahip. Kumandaya basılması ile izleyicilerin pozisyonlarını denetler ve görüntüleme deneyimini onlara göre ayarlar.

 55ZL2 modeli ayrıca kişisel TV uygulamalarını sunuyor: TV kişisel resimleri görüntüle özelliği ile uygundur ve kişisel kanal listeleri ayarları da bulunuyor, listeler dört kullanıcının içerik bakımından kanal gruplarını destekliyor. Bunlara ek olarak TV ayarları cihaz kapatıldıktan sonra her bir kullanıcının ses seviye kullanımını hatırlama özelliğine sahip.

Toshiba 55ZL2 Türkiye’de Ocak ayından itibaren satışa sunulacaktır.