Skip to main content

Mistral AI, en yeni ve gelişmiş dil modeli Mistral Large’ı, yeni chatbot’u Le Chat’i ve Microsoft ile işbirliğini duyurdu.

Fransa merkezli üretken yapay zekâ girişimi Mistral AI, yeni amiral gemisi gelişmiş dil modeli Mistral Large’ı piyasaya sürüyor. Paylaşılan bilgilere göre Mistral Large, akıl yürütme yetenekleri söz konusu olduğunda, GPT-4 ve Claude 2 gibi diğer üst düzey modellerle rekabet edecek şekilde tasarlandı.

Mistral AI tarafından yapılan açıklamaya göre, Mistral Large’a Plateforme aracılığıyla ulaşılabiliyor. Ayrıca Microsoft ile yapılan yeni ortaklık sayesinde Azure AI aracılığıyla da kullanılabiliyor.

Şirket konuya ilişkin açıklamasında, “Mistral Large, yeni son teknoloji metin oluşturma modelimizdir. En üst düzey muhakeme yeteneklerine ulaşır. Metin anlama, dönüştürme ve kod oluşturma gibi karmaşık çok dilli muhakeme görevleri için kullanılabilir” diyor. Aktarılan bilgilere göre Mistral Large, dilbilgisi ve kültürel bağlam konusunda bilgi sahibi olmasının yanı sıra İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyancayı ana dili olarak akıcı bir şekilde konuşabiliyor.

Şirket Mistral Large’ın yanı sıra şu an beta sürümde olan Le Chat adlı chatbot’unu da duyurdu. Le Chat’i chat.mistral.ai adresinden hesap oluşturup denemek mümkün. Hizmet şimdilik ücretsiz olarak sunulsa da şirket kurumsal müşteriler için Le Chat’in ücretli bir sürümünü de piyasaya sürmeyi planlıyor. Öte yandan Mistral AI, Le Chat’in internete erişemeyeceği için yanlış bilgiler verebileceğini söylüyor.

Kaynak: Mistral AI releases new model to rival GPT-4 and its own chat assistant – TechCrunch