Skip to main content

Miramax, Pulp Fiction’un haklarının şirkette olduğu gerekçesiyle ünlü yönetmen Quentin Tarantino’ya satışa sunacağı NFT koleksiyonundan dolayı dava açıyor.

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun 1994 yapımı filmi Pulp Fiction’a ait materyallerden oluşan bir NFT koleksiyonunu satışa sunacağını açıklaması filmin yapımcı şirketi Miramax tarafından tepkiyle karşılandı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Miramax, Tarantino’yu telif haklarını ve şirket ile imzaladığı kontratı ihlalden mahkemeye verdi. Şirket, Tarantino’yu NFT’lerin yaşadığı rağbet üzerinden kâr elde etmeye çalışmakla suçladı.

Tarantino daha önce yaptığı açıklamada Pulp Fiction ile ilgili 7 adet gizli NFT’nin oluşturulduğunu, bu NFT’ler arasında filmin daha önce görülmemiş kesitlerinin de yer aldığını ve NFT’lerin OpenSea adlı NFT marketinde satılacağını belirtmişti.

Dava başvurusuna göre Miramax Tarantino’ya filmin neredeyse tüm haklarının şirkette olduğunu belirten bir ihtarname gönderdi. Fakat Tarantino, bu ihtarnameyi sahip olduğu hakların ona dijital varlıklar yaratabilme ve satabilme özgürlüğünü verdiği şeklinde yanıtladı.

Miramax, dava dosyasında Tarantino’nun filmde yer almamış materyalleri de kapsamak üzere filmle ilgili neredeyse tüm haklarını 1993 yılında Miramax’a devrettiğini ve Miramax’ı bu satıştan uzak tutmasının problemli olduğunu belirtti.

NFT pazarlarının hacminin gün geçtikçe arttığı bilinmekte. Sadece bu yılın üçüncü çeyreğinde bu hacmin 11 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Miramax is suing Quentin Tarantino over his planned sale of ‘Pulp Fiction’ NFTs – Business Insider