Skip to main content

Bot hesapların aktivitelerini durdurmak için uzun süredir çalışmalar yapan Instagram, hesap doğrulama sistemi ile bu sorunun bir nebze önüne geçebilir.

Bir sosyal medya danışmanı olan Matt Navarra’nın Twitter’da paylaşmış olduğu bir ekran görüntüsüne göre, Instagram bazı kullanıcılarından yüzlerini farklı açılardan gösterebilecekleri şekilde çekecekleri video selfieler ile kimliklerini doğrulamalarını istedi.

Spam mesaj gönderiminde, insanların rahatsız edilmesinde ve takipçi sayılarının inorganik şekilde artırılmasında kullanılan bot hesaplar ile uzun zamandır çeşitli yöntemler ile başa çıkmaya çalışan platformun bir önlem olarak video selfie üzerinden kimlik doğrulama sistemine geçebileceği konuşuluyor.

Bu özelliğin testlerine geçtiğimiz yıl başlandığı fakat çeşitli teknik sorunlarla karşılaşıldığı iddia edilirken, birkaç kullanıcı var olan hesaplarının doğrulanması için Instagram’dan video selfie gönderme isteği aldıklarını belirttiler.

Bir kullanıcı, video selfie için oluşturulmuş olan yardım sayfasının ekran görüntüsünü Twitter’da paylaştı. Ekran görüntüsüne göre, kullanıcıdan gerçek bir kişi olduğunu kanıtlaması için yüzünü tüm açılardan gösterecek şekilde bir video selfie yapması istendi. Videonun 30 gün içinde silineceği de ayrıca belirtildi.

Bu özelliğin henüz test aşamasında mı yoksa kullanımda mı olduğu henüz bilinmezken, The Verge, Meta’nın yakın zamanda Facebook’tan bir kısım yüz tanıma hizmetlerini kaldıracağını açıklamış olduğunu hatırlatarak, tezat gibi görünen duruma dikkat çekti.

Kaynak: Instagram asks suspected bots to verify themselves with video selfies – The Verge