Skip to main content

Dört yıl önce Ford’un satın almayı düşündüğü elektrikli araç startup’ı Lucid Motors’un piyasa değeri Ford’un piyasa değerini geride bıraktı.

Ford’un dört yıl önce satın almayı düşündüğü elektrikli araç startup’ı Lucid Motors’un piyasa değeri Salı günü Ford’un piyasa değerini geçti. Birkaç hafta önce lüks sedan modeli Air’in sevkiyatına başlayan Lucid, ilk çeyreklik mali sonucunu Pazartesi günü açıklamıştı.

2007 yılında Atieva adlı bir batarya şirketi olarak kurulan Lucid, isim değişikliği ve elektrikli araçlar pazarına girişini açıklamasının ardından 2016 yılında ilk elektrikli sedan modelini tanıtmıştı. Bu sedan modeli duyurmasından kısa bir süre sonra finansal olarak çeşitli zorluklar yaşayan Lucid için Ford tarafından desteklenmek ya da satın alınmak masada olan seçeneklerdi.

Her ne kadar o dönemde her iki şirket tarafında da pek çok gelişme yaşansa da Lucid ayakta kalarak bugünlere gelebildi. Ford’un, rakibi olan General Motors’tan bir başka elektrikli araç startup’ı olan Rivian’a yatırım fırsatını kapabilmesi ve Lucid’in Ford yerine Suudi Arabistan ile anlaşıp şirket hisselerinin çoğunu devretmesi gibi gelişmelerin ardından; Suudi Arabistan’dan gelen sınırsız olduğu söylenebilecek maddi kaynakla Air isimli lüks sedanı tasarlayan ve üretmeye başlayan Lucid, Pazartesi günü, Air’in sevkiyatını başlatmaya çalıştığı dönemi de içeren sadece bu yıl içinde 1,5 milyar dolar kaybettiğini ve ömrü boyunca toplamda 5 milyar dolara yakın harcama yaptığını açıkladı.

Borsa, Lucid’in bu çabasını ödüllendirdi ve şirket Salı gününü 90 milyar dolara yakın bir piyasa değeri ile kapattı. Ford ise aynı günü 79 milyara yakın bir değer ile tamamladı.

Casa Grande, Arizona’da yeni fabrikasının inşasına devam eden Lucid Motors, 2022 yılında 20 bin Air sedan üretmeyi ve ardından ürün gamına bir elektrikli SUV eklemeyi planlıyor.

Kaynak: Lucid Motors passes Ford’s market cap four years after it nearly got bought – The Verge