Skip to main content

Midas, global yatırımcılardan 45 milyon dolarlık yatırım alarak Türkiye’nin en büyük erken aşama yatırımını alan finansal teknoloji şirketi oldu.

Amerikan borsalarına ve Borsa İstanbul’a düşük komisyon oranları ile masrafsız yatırım yapma imkânı sunan yerli finans uygulaması Midas, Kanada menşeli Portage Ventures liderliğinde gerçekleşen A serisi yatırım turunda 45 milyon dolar yatırım aldı.

Dünya Bankası’nın yatırım kolu IFC, Spark Capital, Earlybird Digital East Fund ve Revo Capital’in katılım gösterdiği bu yatırım turu, Türkiye’nin en büyük erken aşama fintech yatırımı ve en büyük 2. erken aşama yatırımı olarak kayıtlara geçti.

Midas, bundan önce 2022 yılında Spark Capital, Earlybird Digital East Fund ve Revo Capital’den 11 milyon dolar yatırım almıştı.

3 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin en çok kullanılan borsa uygulamalarından biri haline gelen Midas’ın kullanıcı sayısı geçen günlerde 2,5 milyonu aşmıştı. Bugüne kadar Amerikan borsalarına ve Borsa İstanbul’a düşük komisyonlarla tek bir platform üzerinden yatırım yapma imkânı sağlayan Midas, 45 milyon dolarlık yeni yatırımla kullanıcılarına kripto varlıklar ve yatırım fonlarına da masrafsız ve kolay şekilde yatırım yapma fırsatını sunmayı hedefliyor.

Midas CEO’su Egem Eraslan, “Bu yatırım, Midas’ın tüm yatırım ihtiyaçları için tek mobil uygulama olma yolundaki kararlığını bir kez daha gösterdi. Dünyanın en büyük fonlarının Midas’a bu denli büyük bir yatırım yapması, Midas’a duydukları güveni gösteriyor. Kullanıcılarımızın tüm yatırım ürünlerinde en düşük komisyonlara ve en pürüzsüz deneyime sahip olması en büyük amacımız. Kullanıcılarımız önümüzdeki günlerde Türk ve Amerikan borsalarının yanında kripto varlık ve TEFAS fonlarına da Midas üzerinden yatırım yapabilecekler. Bu yatırımın bize sağladığı destek ile Türkiye yatırım ekosistemindeki dönüşümü hızlandıracağız.”

Seri A turuna liderlik eden Portage Ventures Kurucu Ortağı Paul Desmarais III ise şu açıklamalarda bulundu: “Midas, Türkiye’nin finans dünyasındaki dönüşüm trendine liderlik ediyor. Portage olarak yenilikçi finansal teknolojilere global ölçekte yatırım yapıyoruz. Yeni finansal teknolojilere açık bir bölgede Midas’ın dönüşüm ve inovasyona öncülük etmeye hazır olduğunu düşünüyoruz. Midas’ın yolculuğunun bir parçası olmaktan ve Türkiye’deki kullanıcıların yatırım araçlarına erişimi konularında bu güçlü ekibi desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Bu yatırıma ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu ve Rekabet Kurulu başvuru ve onay süreçlerinin devam ettiği, yatırım tamamlandığında ise TTSG ve KAP’ta gerekli duyuruların yayımlanacağı belirtildi.