Skip to main content

IRS, Microsoft’un 28.9 milyar dolar vergi borcu olduğunu açıkladı.

ABD Gelir İdaresi Başkanlığı IRS (The Internal Revenue Service), 2004’ten 2013’e kadar olan gelirlerindeki vergi, faiz ve cezaların yanı sıra Microsoft’un 28.9 milyar dolar geriye dönük ek vergi borcu olduğunu duyurdu.

Microsoft, düzenleyici makamlara sunduğu bir dosyada, federal vergi beyannamelerinde “önerilen düzenleme bildirimlerine” katılmadığını ve karara itiraz edeceğini söyledi.

Anlaşmazlık, şirketlerin kârlarını vergi cennetlerine kaydırmak ve ABD kurumlar vergisi oranından kaçınmak için kullandıkları bir yöntem olan transfer fiyatlandırmasıyla ilgili 2012 IRS denetiminde yoğunlaşıyor. Fortune’un haberine göre o zamanlar Microsoft, milyarlarca dolar kârını, çok daha düşük kurumsal faiz oranları uygulayan bir ABD bölgesi olan Porto Riko gibi yargı bölgelerine taşıyordu.

Microsoft başkan yardımcısı Daniel Goff bir blog yazısında, şirketin denetim kapsamındaki yıllardan bu yana kurumsal yapısını ve uygulamalarını değiştirdiğini, dolayısıyla IRS tarafından dile getirilen sorunların şu anda gelirin kaydedilme şekliyle ilgili olmadığını söyledi. Goff, Microsoft’un şirketin gelir ve giderlerini vergi amaçlı olarak nasıl tahsis ettiğine ilişkin soruları yanıtlamak için neredeyse on yıldır IRS ile birlikte çalıştığını yazdı.

Microsoft, önerilen 28,9 milyar dolarlık ek vergi borcunun, 2017 tarihli Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası kapsamında ödenen vergileri içermediğini ve bunun da rakamı 10 milyar dolara kadar azaltabileceğini söyledi.

Goff, blog yazısında “IRS kurallarına ve düzenlemelerine uygun hareket ettiğimize, ABD’de ve dünya genelinde borçlu olduğumuz vergileri ödediğimize inanıyoruz. 2004’ten bu yana ABD’ye 67 milyar doların üzerinde vergi ödedik” dedi.

Kaynak: Microsoft owes an astounding $28.9 billion in back taxes, IRS says after audit of the company’s use of tax havens – Fortune