Skip to main content

ABD hükümeti, yazılım devi Microsoft hakkında ‘rüşvet soruşturması’ başlattı. Ntvmsnbc’nin haberine göre; şirket, Çin’in de aralarında bulunduğu yabancı ülkelerden rüşvet almakla suçlanıyor. ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ve Adalet Bakanlığı…

ABD hükümeti, yazılım devi Microsoft hakkında ‘rüşvet soruşturması’ başlattı. Ntvmsnbc’nin haberine göre; şirket, Çin’in de aralarında bulunduğu yabancı ülkelerden rüşvet almakla suçlanıyor.
ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ve Adalet Bakanlığı (DOJ), Microsoft hakkında rüşvet soruşturması başlattı.
Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, federal soruşturmacılar Microsoft’un yazılımları için sözleşme yapabilmek için yabancı hükümetlerden rüşvet alıp almadığını inceleyecek. Gazete, rüşvet iddiasının, Microsoft’un Çin’de görev almış eski bir çalışanı tarafından ortaya atıldığını belirtti. Verilen bilgiye göre, soruşturma Microsoft’un Romanya ve İtalya’daki danışmanlık ve satıcı ortaklarına kadar uzanıyor.
Microsoft’un eski çalışanının iddiasına göre, şirketin Çin’de görevli olan bir yöneticisi, yazılımlarını satmak için yapacakları anlaşmalar karşılığında Çinli yetkililere rüşvet dağıttı.
Wall Street Journal, Microsoft’un rüşvet iddialarını şirket içinde başlattığı soruşturmayla incelediğine ve rüşvet iddiasını ortaya atan çalışanın, şirketle iş anlaşmazlığı yaşayan biri olduğuna dair kesin olmayan bilgiler bulunduğunu da belirtti.
Microsoft’tan açıklama

Microsoft, soruşturma hakkında blog sayfasında açıklama yaptı. Microsoft’un Başkan Yardımcısı John Frank, ‘kendilerine yöneltilen her türlü iddiayı ciddi olarak değerlendirdiklerini ve devlet soruşturmalarında işbirliği gösterdiklerini’ belirtti. İddiaların gerçek dışı olabileceğini de not düşen ve Microsoft olarak kendi soruşturmalarını da yürüteceklerini ifade eden Frank, rüşvet haberinin kaynağı olan Wall Street Journal’ın da ‘Çin’de karıştığı öne sürülen rüşvet iddiası nedeniyle soruşturma altında olduğuna’ dikkat çekti.