Skip to main content

Twitter, uzun zamandır beklediği patentine kavuştu. Mikro blog sitesi Twitter, altı yıldır beklediği kendi mesajlaşma servisine ait patentini sonunda aldı.  Twitter kurucuları Jack Dorsey ve Biz Stone’ı mucitler olarak nitelendirildiği yeni…

Twitter, uzun zamandır beklediği patentine kavuştu.

Mikro blog sitesi Twitter, altı yıldır beklediği kendi mesajlaşma servisine ait patentini sonunda aldı. 
Twitter kurucuları Jack Dorsey ve Biz Stone’ı mucitler olarak nitelendirildiği yeni patentin içeriğinde kullanıcıların birbirini takip edip, belirli alıcıları olmayan mesaj gönderebildiği ifadelerine yer veriliyor. Ayrıca Twitter, mesajların sistem tarafından takipçilere açık olan mesajlaşma servisi olarak tanımlanıyor.  

Verge’in haberine göre; mesajlaşma hizmetinden çok bir yayın hizmeti olan Twitter için patentte, sitenin ‘güncelleme mesaj yayını’ yaptığı ifadesine sıklıkla yer veriliyor.
Twitter, aslında 2007 yılında patent için başvuruda bulunmuştu. Altı yıldır beklediği patentini alan şirketin rakip servislere karşı herhangi bir yasal işleme başvurup başvurmayacağı henüz bilinmiyor.
Twitter, patentler için yalnızca savunma amaçlı kullanacağının sözünü verip, geçen yıl yayınladığı Yenilikçinin Patent Anlaşması’yla (Innovator’s Patent Agreement) da herhangi bir dava öncesi çalışanlarının onayını alacağının garantisini vermişti.