Skip to main content

Shenzhen’de 10 dolara cep telefonu bulunuyor.  Yakın zamanda MIT öğrencileri Hong Kong’un kuzeyinde yer alan, Çin’in Guangdong eyaletinin Shenzhen kentine seyahat etti. Aynı zamanda düşük maliyetli elektronik üretiminin başkenti olarak…

Shenzhen’de 10 dolara cep telefonu bulunuyor. 
Yakın zamanda MIT öğrencileri Hong Kong’un kuzeyinde yer alan, Çin’in Guangdong eyaletinin Shenzhen kentine seyahat etti.
Aynı zamanda düşük maliyetli elektronik üretiminin başkenti olarak da bilinen Shenzhen’e giden öğrenciler, 10 dolar gibi düşük fiyatlı cep telefonlarının da bulunduğunu keşfetti. 
MIT Media Lab’in başkanı Joi Ito, BBC World Service’in bir program yayını sırasında bu veriyi paylaştı.  
Birçok ülkede bu telefonlar, yerel telekom altyapısı sayesinde gelişmiş ülkelerde akıllı telefonların yapmakta zorlanacağı işlevlerin üstesinden gelebiliyor. Örneğin Kenya’nın GSYİH’nın (GDP) yüzde 31’i kısa mesaj yoluyla da ulaşılabilen cep telefonu tabanlı ödeme sistemi olan M-Pesa’dan geliyor. 
Ito, akıllı olmayan telefonların baskın bir pazar payına sahip olduğu Orta Doğu’ya çok sayıda bu cihazın gönderilmesinden dolayı; oldukça ucuz olan bu cep telefonlarını Arap Baharı’nı mümkün kılan sağlayıcı olarak nitelendirdi.