Skip to main content

Microsoft, Edge adlı internet tarayıcısının kullanıcıları dolandırıcılardan korumak amacıyla internet adreslerini doğru yazıp yazmadıklarını kontrol edeceğini açıkladı.

Microsoft, Microsoft Defender SmartScreen adlı güvenlik uygulamasına “internet adresi yanlış yazım koruması” özelliğinin eklendiğini duyurdu.

Bilindiği üzere, bazı dolandırıcılar, internet adreslerinin yazımında yapılan yaygın yanlışları gözlemleyerek bu adresleri kötü amaçlarına alet etmek üzere satın alıyor ve orijinal siteye benzer bir tasarım oluşturuyorlar. İnternet adresini yanlış yazarak dolandırıcılar tarafından oluşturulan siteye giden kullanıcılar, gitmek istedikleri siteye benzer bir site ile karşılaştıkları için dolandırıcılık ihtimalini göz önünde bulundurmadan hesap ve kişisel bilgilerini giriyor, site tarafından sağlanan yönergeleri uyguluyorlar.

Bu tür dolandırıcılık ve çeşitli zararlı aktivitelere karşı kullanıcılarını korumak isteyen Microsoft, Microsoft Defender SmartScreen’e internet adresi yanlış yazım koruması ekleyerek Microsoft Edge’in, yanlış yazılan ve zararlı olabileceği tahmin edilen internet adreslerine gitmeden önce uyarıda bulunmasını sağladı.

Microsoft, yanlış yazıldığı düşünülen ve zararlı olabilecek bir internet adresi girişi yapıldığında Edge’in önce bir uyarı vereceğini, ardından da gidilmek istenen internet adresinin doğrulanmasını isteyeceğini aktardı.

Kaynak: Microsoft Edge now warns when your typos can lead to being phished – DigitalTrends