UYGULAMA & YAZILIM

Digital Age | 29.04.2022 - 17:20

Microsoft Edge, Cloudflare tabanlı VPN ile gelecek

Edge, Microsoft Edge Secure Network adlı özelliği ile daha fazla mahremiyet sağlayacak.

Microsoft, Edge internet tarayıcısı için VPN benzeri bir özelliği test etmeye başladı. Microsoft Edge Secure Network adlı bu özellik, çevrimiçi olarak izlenmeyi engelleyeceği gibi veri şifrelemesi de yapacak. Henüz test aşamasında olan bu özelliğin altyapısı ise Cloudflare tarafından sağlanıyor. XDA Developers’ın haberine göre, bu özellik, Cloudflare’in 1.1.1.1 hizmetine benzer bir şekilde çalışabilir.

Cloudflare’in 1.1.1.1 hizmeti, bir proxy veya VPN gibi çalışarak verileri internet servis sağlayıcıları da dahil olmak üzere tüm bağlı sistemlerden gizliyor. Ayrıca, kullanıcının bulunduğu ülkede yasaklı olan sitelere girmeyi de sağlıyor.

Bu özelliği kullanmak için kullanıcıların Microsoft hesaplarına giriş yapmaları gerekecek. Zira Microsoft aylık sadece 1 GB’lık veri akışını ücretsiz olarak sunacak. Öte yandan, Cloudflare’in kullanıcılar ile eşleştirilebilecek verileri depolamadığı, bir internet oturumu ile ilgili verilerin 25 saat sonra silindiği biliniyor. Microsoft’un veri kullanımı ile ilgili biriktireceği veriler ise her ayın sonunda silinecek.

Kaynak: Microsoft Edge is getting a built-in VPN powered by Cloudflare – XDA Developers