SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 29.04.2022 - 12:15

Avrupa Birliği, Mastodon’da kendi sunucusunu kurdu

Avrupa Komisyonu da son günlerin en popüler sosyal medya platformu Mastodon'da yerini aldı.

Twitter benzeri bir sosyal medya ağı olarak bilinen Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından gündeme oturmuştu. Elon Musk ile Twitter’ın yönetim kurulu arasında yapılan anlaşmanın açıklanmasının ardından 30 bin yeni üye kazanan Mastodon’un aylık aktif kullanıcı sayısı 384 bin. Mastodon’u günlük aktif kullanıcı sayısı 229 milyon olan Twitter ile karşılaştırmak doğru olmasa da Mastodon’un aktif kullanıcı sayısı hızlı bir şekilde yükselebilir.

Öte yandan, Mastodon, Twitter’ın aksine merkezi olmayan bir sosyal medya ağı. Discord benzeri bir yapıya sahip olan Mastodon, kullanıcıların instance olarak anılan, var olan sunuculara katılmalarına ve kendi sunucularını kurmalarına imkân tanıyor.

Fediverse olarak anılan bu farklı yapıya dair son haber bir hayli dikkat çekici. Zira Avrupa Komisyonu, bir Twitter paylaşımı ile EU Voice adlı kendi Mastodon sunucusunu kurduğunu, dolayısıyla Fediverse’e katıldığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu’nun bir Mastodon sunucusuna sahip olmasının iki amacı var. Biri, bu pilot çalışma ile AB hakkındaki gelişmeleri Mastodon üzerinden de duyurmak, diğeri ise açık kaynak yazılımları ve platformları desteklemek. Avrupa Komisyonu, ayrıca, Mastodon’un ardından merkezi olmayan bir video paylaşım platformu olan PeerTube’da da yerini aldığını açıkladı.

Kaynak: EU Joins Mastodon Social Network, Sets Up Its Own Server – PCMag