Skip to main content

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması sadece Twitter’ı değil, tüm sosyal medya dünyasını etkiledi.

Elon Musk’ın Twitter’a yaptığı teklifin kabulünün ardından bir Twitter alternatifi olarak gösterilen Mastodon 30 bin yeni üye kazandı. Mastodon CEO’su Eugen Rochko, Mastodon’un geri dönen üyeler de hesaba katıldığında 41 bin 287 üye kazandığını açıkladı. Twitter-Elon Musk anlaşmasının ardından Mastodon alan adı bir süreliğine erişilemez hale gelirken, Rochko, gün boyu performans sorunlarını gidermek için çalıştığını açıkladı.

Bir açık kaynak yazılımı olan Mastodon, Twitter’a benzerliği ile dikkat çekse de işleyiş açısından Discord’a daha yakın. Zira yapılan paylaşımlar tweet formunu korusalar da Mastodon, Twitter’ın aksine tüm kullanıcıların paylaşım yaptıkları tek bir kanal şeklinde çalışmıyor. Kullanıcıların “instance” adı verilen sosyal alanlara katılmaları sağlanıyor. Kullanıcılar var olan instance’lara katılabiliyor ya da kendi instance’larını kurabiliyorlar.

Mastodon, aynı zamanda Donald Trump’ın sahibi olduğu TRUTH Social’in temelini oluşturması ile de biliniyor. Fakat, TRUTH Social geliştiricileri Mastodon’un kodunu kullanırken yazılımın lisansını dikkat almadıkları için, Mastodon ile TRUTH Social arasında bir anlaşmazlık sürüyor. Mastodon’un avukatları, bu anlaşmazlığın çözülmesi için TRUTH Social’e uygulamanın kaynak kodunun kamuya açık hale getirilmesi için bir mektup gönderdiler.

Kaynak: 30,000 New Users Signed Up for Mastodon After Elon Musk Bought Twitter – VICE