CİHAZLAR

Digital Age | 28.04.2022 - 13:42

HoloLens’ler ABD Ordusu’na 22 milyar dolar kaybettirebilir

AR teknolojisine yatırım yapan ABD Ordusu, askerlerin AR başlıklarını kullanıp kullanmayacakları konusuna açıklık getiremiyor.

2018 yılında 100 bin adet Microsoft HoloLens artırılmış gerçeklik (AR) başlığı prototipi için 480 milyon dolar ödeme yapan ABD Ordusu, bu anlaşma sonucunda elde edeceği AR başlıkları ile hem askerlerini eğitmeyi hem de bu başlıkların savaş şartlarında nasıl kullanılabileceği üzerine araştırmalar yapmayı planlamıştı.

Integrated Visual Augmentation System (IVAS) adı verilen bu projenin kapsamı daha sonra genişletilmiş ve ABD Ordusu, Microsoft’tan özel AR başlıkları üretmesini istemişti. 10 yıl süreli ve 22 milyar dolar değerinde olan bu anlaşma, bazı tartışmalara yol açtı. Zira ABD Ordusu’nda görev alan askerlerin AR teknolojisini kullanıp kullanmayacakları ya da kullanmak istediklerinde amaca uygun bir kullanım sağlanıp sağlanamayacağı bilinmiyor. Bu bilinmezlik, ABD Ordusu’nun vergiler ile fonlanan bu proje yoluyla 22 milyar doları deyim yerindeyse çöpe atabileceği endişesini beraberinde getiriyor.

Ordu, IVAS AR başlıkları ile ilgili olarak askerlerden hem olumlu hem de olumsuz yanıtlar aldıklarını, askerlerin IVAS başlıklarını kullanmak istememeleri halinde satın alınan başlıkların kullanılmayacağını açıkladı. Anlaşma 121 bin 500 IVAS ünitesini kapsıyor.

Kaynak: US Army may be about to ‘waste’ up to $22b on Microsoft HoloLens – The Register