Skip to main content

Microsoft, Windows 11’i Copilot entegrasyonuyla yeniden tasarlıyor.

Microsoft 21 Eylül’de düzenlediği yapay zekâ ve Surface etkinliğinde, “günlük yapay zekâ yardımcınız” olarak adlandırdığı yeni ürünü Copilot’u duyurdu.

Copilot, 26 Eylül’de dağıtıma çıkması planlanan bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesine dahil edilecek. Microsoft başkan yardımcısı Yusuf Mehdi, bunun şimdiye kadar işletim sistemi için yapılan en önemli güncelleme olduğunu söyledi.

Mehdi, kaleme aldığı blog yazısında “Copilot, gizliliğiniz ve güvenliğiniz ön planda tutularak daha iyi yardım sağlamak için web bağlamını ve zekâsını, iş verilerinizi ve o anda bilgisayarınızda ne yaptığınızı benzersiz bir şekilde bir araya getirecek” ifadelerini kullandı. Copilot’un Windows 11 ve Microsoft 365’te ve Edge ve Bing’li web tarayıcılarında kullanılabilen basit ve kusursuz bir deneyim olacağını belirten Mehdi’nin paylaştığı bilgilere göre Copilot, bir uygulama olarak çalışacak ve ihtiyaç duyulduğunda sağ tıklamayla kendini gösterecek.

Copilot’un ilk sürümü 26 Eylül’den itibaren ücretsiz Windows 11 güncellemesinin bir parçası olarak ve bu yılın ilerleyen günlerinde Bing, Edge ve Microsoft 365’te kullanıma sunulacak. Copilot, Windows 11 masaüstü görev çubuğunda mevcut olacak ve tek tıklamayla anında kullanılabilir hale gelecek. Copilot’un yapay zekâ özellikleri, Photos ve Paint de dahil olmak üzere Windows 11’in birçok varsayılan uygulamasında yer alacak.

Microsoft’un açıklamasına göre kullanıcılar Word, PowerPoint veya Edge kullanıyor olsa da, çeşitli görevlerde kendilerine yardımcı olması için Copilot’u çağırabilecek. Copilot’u ayrıca sesli olarak da çağırmak mümkün olacak. Cep telefonlarına da bağlanabilen Copilot’a kullanıcılar soru sorabilecek ve Copilot metin mesajlarına, takvimlere veya e-postalara bakıp gerekli bilgileri bulabilecek.

Microsoft’un web tarayıcısı Edge’in de Copilot entegrasyonlarına sahip olacağını belirtelim. Copilot, ayrıca kurumsal verilere erişim sağlayabilecek ve toplantıların özetlenmesine veya mevcut verilere dayalı olarak grafikler oluşturulmasına yardımcı olabilecek. Copilot ile Outlook, çeşitli formalite düzeylerine sahip e-posta taslaklarının hazırlanmasına yardımcı olabilecek.

Kaynak: Microsoft Copilot Brings AI to Windows 11, Works Across Multiple Apps and Your Phone – CNET