Skip to main content

Metro İstanbul, yerli üretim raylı sistem aracı ‘TRAM34’ü tanıttı ve Metro İstanbul Ar-Ge Merkezi’ni hizmete açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 22 Temmuz 2022 tarihinde başlatılan “300 Günde 300 Proje” maratonunun 300’üncü projesini tanıttı. İBB’nin 34’üncü kuruluş yılını kutlayan iştirak şirketi Metro İstanbul, Cumhuriyetin 100. yılında, yüzde 100 Türk mühendisliği ve tasarımı ürünü yerli üretim raylı sistem aracı “TRAM34”ü hayata geçirdi. 24 metre uzunluğunda, 2,65 metre genişliğindeki TRAM34, 216 yolcuya aynı anda hizmet verebiliyor. İşletme hızında 40 kilometre, maksimum hızla 80 kilometreye kadar çıkabilen araç, yüzde 6 rampa eğimlerini tırmanabiliyor. Bu özelliği ile hem tramvay hatlarında hem de hafif metro hatlarında kullanıma uygun. Yeni nesil İstanbul aracı TRAM34’ün fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Metro İstanbul’a ait ve Türkiye’de yüzde 100 Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından seri üretime uygun olarak tasarlandı. TRAM34, ilk etapta T4 Topkapı-Mescidi Selam Tramvay Hattı’nda kullanılacak.

tram34“Gerçek bir milli teknoloji ürünü”

Metro İstanbul’un Esenler’deki Genel Müdürlük Kampüsü’nde düzenlenen törende konuşma yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Vizyonumuzun üç ayağı var. Birincisi; İstanbul’un ihtiyacı olan, yıllarca ihmal edilmiş metro yatırımlarını bir an önce bitirmek. İkincisi; metro işletmesinin kalitesiyle birlikte, konforlu ve dakik ulaşımı sağlamak. Bu çok önemli. Çünkü insanlar kullandıkça ve keyfi yaşadıkça metroyu daha çok seviyor. Üçüncüsü ise; bu alanda, bu ortamı bir fırsata çevirerek, yerli üretimin ve yerli teknolojinin geliştirilmesine öncülük etmek. Biz, eğer şu anda dünyanın en üst seviyede metro üretimini gerçekleştiriyorsak ve tabiri caizse yerin altını, metroyla, demir ağlarla örüyorsak, bu ihtiyacın ürünleri, araçları olsun, diğer unsurlarını hazırlamak sorumluluğumuz var. İnşallah şimdi bu alanda, yerli üretimin ve yerli teknolojinin geliştirilmesine öncü oluruz” dedi.

metro-istanbul-ar-ge-merkeziİmamoğlu, Metro İstanbul’un dünyaca tanınan bir İBB markası haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “Bu bizim için büyük bir gurur. Tabii daha da gururlanmak için buradayız. Çünkü hem hafif metro hem de tramvay işlevine sahip kendi raylı sistem aracımızın üretimine başlıyoruz. Gerçek bir milli teknoloji ürünü olması kıymetli. TRAM34’ü biz üreteceğiz. Çünkü TRAM34 sahibi İBB. Tesciliyle, her şeyiyle, Ar-Ge Merkezi’yle, çıkan tüm patentleriyle ve sevgili yol arkadaşlarımızın emeğiyle bu mümkün oldu.”