Skip to main content

Meta’nın metaverse alanındaki ilk uygulaması Horizon Worlds’ün yeterince kapsamlı olmadığı ve Minecraft VR’a benzediği konuşuluyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 29 Ekim’de şirketin isminin değişeceğini ve o günden itibaren Meta olarak anılacağını açıklamış; bu kararı almalarının ardında yatan sebebin şirketin sadece bir sosyal medya şirketi olmadığı ve internetin evriminde bir sonraki aşamayı oluşturabilecek vizyona sahip olduklarını göstermek olduğunu söylemişti.

Metaverse, o günden bu yana en çok konuşulan konulardan biri oldu. Fakat metaverse fenomenini başlatan şirket olan Facebook somut bir örnek sunmaktan kaçınmış, Zuckerberg’in de katıldığı çeşitli denemeleri paylaşmakla yetinmişti.

Facebook, bu vizyonun parçası olan ilk uygulaması Horizon Worlds’ün demosunu yayınladı. Şimdilik sadece ABD ve Kanada’da yaşayan ve 18 yaş ve üstü olan kullanıcıların Oculus Quest 2 gözlükleri ile erişebildikleri uygulama ücretsiz.

Meta, Horizon Worlds ile 3’e 3 oynanabilen Arena Clash isimli bir laser tag oyunu tanıtırken, bu oyunun yanı sıra bir keşif uygulaması olan Wand & Broom, atari tarzı bir savaş oyunu olan Pixel Plummet ve bir sanal tekne gezisi olan Mark’s Riverboat gibi bilinen oyun ve deneyimlerini de kullanıcılarına sunuyor.

The Next Web’in haberine göre kısıtlı bir şekilde de olsa kullanıcılara açılan Horizon Worlds hakkında yapılan yorumlar, deneyimin hayal kırıklığı yarattığını gösterirken, Horizon Worlds sıklıkla Minecraft VR ile kıyaslanmış ve Minecraft VR kadar kapsamlı olmadığı ve eğlendirmediği söylenmiş.

Kaynak: Meta’s first ‘metaverse’ app feels like a cheap Minecraft rip-off – The Next Web