Skip to main content

Meta, büyük dil modeli Llama 3’ün ve yapay zekâ asistanı Meta AI’ın yeni sürümünü piyasaya sürdü.

Meta, dün paylaştığı blog yazılarında, son teknolojiye sahip açık kaynaklı büyük dil modelinin yeni sürümü Llama 3’ü ve Llama 3 tarafından desteklenen yapay zekâ asistanı Meta AI’yı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre Llama 3 modelleri yakında AWS, Databricks, Google Cloud, Hugging Face, Kaggle, IBM WatsonX, Microsoft Azure, NVIDIA NIM ve Snowflake’te ve AMD, AWS, Dell, Intel, NVIDIA ve Qualcomm tarafından sunulan donanım platformlarının desteğiyle satışa sunulacak.

Meta blog yazısında “Llama 3’ü sorumlu bir şekilde geliştirmeye kendimizi adadık ve başkalarının da onu sorumlu bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak için çeşitli kaynaklar sunuyoruz. Buna Llama Guard 2, Code Shield ve CyberSec Eval 2 ile yeni güvenlik araçlarının sunulması da dahil” dedi.

Şirketin paylaştığı bilgilere göre; Llama 3’ün ilk iki modeli, 8 milyar parametre ve 70 milyar parametreye sahip. Geri kalan modellerin ise gelecek aylarda kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Model, şimdilik yalnızca metin tabanlı yanıtlar sunuyor Ancak Meta, Llama 3’ün kendi sınıfındaki rakip modellerden daha iyi performans gösterdiğini ve kodlama ile yaratıcı yazma gibi görevlerde de genel olarak daha başarılı olduğunu söylüyor.

Llama 3’ün üst seviye performans sergilediğini ve ileri seviye akıl yürütme gibi yeteneklere sahip olduğunu belirten Meta, Llama 3’ün daha büyük parametreye sahip, çok dilli ve çok modlu bir versiyonu üzerinde çalıştığını da vurguluyor.

Llama 3 tarafından desteklenen Meta’nın yapay zekâ asistanı Meta AI

Llama 3’ün en yeni iki modeli ise Llama 3 tarafından desteklenen Meta’nın yapay zekâ asistanı Meta AI’ya güç veriyor ve asistanın yeteneklerini üst seviyeye çıkarıyor. Meta AI artık daha hızlı görsel oluşturma, daha iyi muhakeme ve web arama sonuçlarına erişim gibi yeni yeteneklere sahip.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg’ün Instagram paylaşımına göre, Meta AI, şirkete ait Instagram, Facebook, WhatsApp ve Messenger’ın arama çubuğuna entegre edildi. Ayrıca kullanıcıların web’de de kullanabilmesi için meta.ai adlı web sitesi de tasarlandı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mark Zuckerberg (@zuck)’in paylaştığı bir gönderi

Kaynak:

Introducing Meta Llama 3: The most capable openly available LLM to date – Meta

Meet Your New Assistant: Meta AI, Built With Llama 3 – Meta