Skip to main content

Meta, genç kullanıcılara yönelik “Gen AI Personas” adlı bir chatbot’u duyurmaya hazırlanıyor.

Hatırlarsanız Meta’nın sosyal medya uygulamalarına farklı karakterlere sahip chatbot’lar eklemeyi planladığını sizlere aktarmıştık. The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Meta, şirket içinde “Gen AI Personas” adı verilen ve genç kullanıcılara yönelik üretken yapay zekâ chatbot’unu duyurmaya hazırlanıyor. Şirketin Çarşamba günü başlayacak Meta Connect etkinliği sırasında piyasaya sürüleceği bildirilen chatbot, genç kullanıcıların daha renkli davranışlarla ilgisini çekmeyi amaçlayan birden fazla “karakter” ile gelecek. Meta chatbot karakterlerinin Instagram’da zaten test edildiği bildiriliyor.

WSJ’nin incelediği şirket içi yazışmalara göre Meta, Futurama’daki Bender ve oldukça meraklı “Uzaylı Alvin” karakterlerinden esinlendiği “şımarık robot”u test etti. WSJ’de Meta’nın bu botlardan “düzinelerce” oluşturmayı planladığı ve hatta ünlülerin hayranları için kendi chatbot’larını yapmalarını sağlayacak bir chatbot oluşturma aracı üzerinde bazı çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Habere göre, üretkenliğe yönelik, “kodlama ve diğer görevlere” yardımcı olabilecek daha fazlası da olabilir.

Meta’nın son zamanlarda yaptığı diğer yapay zekâ çalışmaları arasında, GPT-4’e rakip olacak daha güçlü bir büyük dil modelinin yanı sıra Horizon Worlds için bir yapay zekâ modelinin geliştirilmesi de yer alıyor. Şirket Meta Connect sırasında ayrıca metaverse projesi ve yeni Quest 3 gözlükleri hakkında daha fazla bilgi verecek.

Kaynak: Meta’s AI chatbot plan includes a ‘sassy robot’ for younger users – The Verge