Skip to main content

Facebook’un sahibi Meta, sosyal medya uygulamalarına farklı karakterlere sahip chatbot’lar eklemeyi planlıyor.

Bu hamlenin, Facebook’un kullanıcılarıyla etkileşimi artırma girişimi olduğunu bildiren Financial Times tarafından paylaşılan bilgilere göre; yapay zekâ destekli chatbot’lar, farklı karakterlere sahip olacak. Örneğin bu botlardan birinin “Abraham Lincoln’ü taklit edebileceği”, bir diğerinin ise “sörfçü tarzında” seyahat seçenekleri konusunda tavsiyelerde bulunabileceği belirtiliyor.

Chatbot’ların bu Eylül ayında gelebileceği söyleniyor. Ancak kullanıcıların mahremiyeti üzerinde ciddi etkileri olabileceğine dair endişeler var. Yapay zekâ etik danışmanı ve araştırmacısı olan Ravit Dotan, Financial Times’a yaptığı açıklamada “Kullanıcılar bir chatbot ile etkileşime geçtiğinde, verilerinin çok daha fazlasını şirkete ifşa eder, böylece şirket bu verilerle istediği her şeyi yapabilir” dedi.

Tabii gizlilik endişeleri tek sorun değil. Meta’nın önceki chatbot’larında, ChatGPT ve Bing Chat gibi diğer chabot’larda görüldüğü gibi, yapay zekânın yanlış bilgi yayma riski de var. Bakalım Meta, bu gibi sorunları Facebook’a ekleyeceği chatbot’larla çözecek mi, hep birlikte Eylül ayını bekleyelim ve görelim.

Kaynak: Facebook might get chatbots — and that could be a problem – digitaltrends