Skip to main content

Elon Musk, Apple vergisini değiştirmek için Tim Cook ile görüşeceğini söyledi.

Elon Musk, Apple’ın App Store aracılığıyla yapılan uygulama içi satın alımlardan aldığı yüzde 30’luk ücreti ayarlama hakkında Apple CEO’su Tim Cook ile görüşeceğini söyledi.

Eski adıyla Twitter, yeni adıyla X’in sahibi Musk, Çarşamba günü bir tweet’te “İçerik üreticilerini desteklemek çok önemli” diyerek şunları söyledi: “Eğer gücünüz yetiyorsa lütfen bu platformda ilginç bulduğunuz tüm içerik üreticilerine abone olun. Dünyanın her köşesinden insanlar X’te inanılmaz içerikler yayımlıyor. Ancak genellikle ayda birkaç yüz doların bile hayatlarını değiştirdiği zor koşullarda yaşıyorlar. Daha önce X’in 12 ay boyunca hiçbir kesinti yapmayacağını, daha sonra yüzde 10 kesinti yapacağını söylesek de, bu politikayı X’in, ödeme 100 bin doları aşana kadar kesinti yapmayacağı, 100 bin doları aşınca yüzde 10 kesinti yapacağı şekilde değiştiriyoruz. İlk 12 ay hâlâ herkes için ücretsiz.”

Musk, aynı tweet’in devamında ise şunları yazdı: “Apple ise yüzde 30’unu alıyor. Ancak Tim Cook ile konuşacağım ve içerik üreticilerin alacağı miktarı en üst düzeye çıkarmak için bunun X’in elinde tuttuğu miktarın sadece yüzde 30’u olacak şekilde ayarlanıp ayarlanamayacağına bakacağım.”

Apple’ın uygulama içi ödemelerden / aboneliklerden komisyon kestiğini ve buna genel olarak “Apple vergisi” adı verildiğini belirtmekte fayda var.

Kaynak: Elon Musk says he will speak to Tim Cook about changing the ‘Apple tax’ – digitaltrends