Skip to main content

Amazon, yapay zekâ girişimi Anthropic’e 4 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Amazon bugün yaptığı açıklamada, yapay zekâ girişimi Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını söyledi. Şirket, bu hamlesiyle Microsoft, Meta, Google ve Nvidia’ya karşı rekabetini artırmayı amaçlıyor.

OpenAI’ın eski çalışanları Daniela Amodei, Dario Amodei, Jack Clark, Sam McCandlish ve Tom Brown tarafından 2021 yılında kurulan Anthropic’in azınlık hissesi için başlangıçta 1,25 milyar dolar yatırım yapacağını belirten Amazon, anlaşmanın bir parçası olarak, Anthropic’teki yatırımını toplam 4 milyar dolara çıkarma seçeneğine sahip olduğunu ifade etti.

TechCrunch, bu yılın başlarında Google’ı da yatırımcı olarak kabul eden Anthropic’in önümüzdeki iki ilâ üç yıl içinde 5 milyar dolar kadar gelir elde etmeyi planladığını bildirdi.

E-ticaret grubu, anlaşmanın bir parçası olarak Anthropic’in, güvenlik araştırması ve geleceğe yönelik temel model geliştirme de dahil olmak üzere kritik iş yükleri için Amazon Web Services’ı (AWS) birincil bulut sağlayıcısı olarak kullanacağını söyledi. Anthropic ayrıca gelecekteki temel modellerini oluşturmak, eğitmek ve dağıtmak için AWS Trainium ve Inferentia çiplerini kullanacak.

Amazon CEO’su Andy Jassy yaptığı açıklamada, “Anthropic’in ekibine ve kuruluş modellerine büyük bir saygımız var ve daha derin işbirliğimiz sayesinde birçok müşteri deneyiminin kısa ve uzun vadede iyileştirilmesine yardımcı olabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Destekçileri arasında Spark Capital, Salesforce, Sound Ventures, Menlo Ventures ve Zoom da yer alan Anthropic, şu ana kadar toplam 2,7 milyar dolar topladı. Anthropic’in değerlemesi, bu yılın mayıs ayında 450 milyon dolar yatırım aldığında yaklaşık 5 milyar dolar oldu.

Kaynak: Amazon to invest up to $4 billion in AI startup Anthropic – TechCrunch