Skip to main content

Meta, yapay zekâ modeli LLaMA’nın ticari bir versiyonunu çıkarma hazırlığında.

Meta, metin, resim ve kod oluşturmak için yapay zekâ kullanan açık kaynaklı büyük dil modeli (LLM) olan LLaMA’nın ticari bir versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor.

Şubat ayında LLaMa adlı kendi büyük dil modelini araştırmacıların ve akademisyenlerin kullanımına sunan Meta, Financial Times’ın haberine göre şimdi ise yapay zekâ modelinin ticari bir versiyonunu piyasaya sürerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Financial Times’ın bildirdiğine göre, LLaMa’nın ticari versiyonuyla birlikte, yeni başlayanlar ve işletmeler Meta’nın temel yapay zekâ teknolojisinin üzerine özel uygulamalar oluşturabilecek.

Açık kaynaklı bir yapay zekâ teknolojisi olduğundan, LLaMA’ya ticari erişim, her büyüklükteki işletmeye yapay zekâyı uyarlama ve geliştirme fırsatı vererek çeşitli sektörlerde teknolojik yeniliği hızlandırabilir.

Şu anda OpenAI’ın yapay zekâ destekli chatbot’u ChatGPT ve Google’ın kendi yapay zekâ chatbot’u Bard yapay zekâ yarışında kıya sıya rekabet ediyor. Ancak bu sistemlerin hiçbirinin açık kaynaklı olmadığın belirtelim. Meta’nın yapay zekâ modelini ticari kullanıma açma hamlesi, rakiplerini yakalamasına yardımcı olabilir ve bu rekabet, yapay zekâ alanında önemli ilerlemelere sahne olabilir.

Kaynak: Meta to release open-source commercial AI model to compete with OpenAI and Google – ZDNET