Skip to main content

Google’ın yapay zekâ chatbot’u Bard artık çok daha akıllı ve 40’tan fazla dil seçeneğine sahip.

Google, ChatGPT’nin en büyük rakibi yapay zekâ chatbot’u Bard’ı Mayıs ayında Google I/O 2023 etkinliğinde kullanıma sunmuştu. O dönemde İngilizce, Japonca ve Korece dillerini destekleyen Bard, artık 40’tan fazla dil seçeneğine sahip. Şirketin blog gönderisine göre Bard’ın desteklediği diller arasında Arapça, Çince, Almanca, Hintçe ve İspanyolca yer alıyor. Desteklenen diller arasında Türkçe’nin de olduğunu belirtelim.

40’tan fazla dil desteği ile birlikte Bard’a ayrıca yanıtları seslendirme özelliği de geldi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar metni sesli olarak dinleyebilir ve doğru telaffuzu duyabilir. Seslendirme özelliğini kullanmak isteyen kullanıcıların mesajın yanında yer alan ses simgesine tıklaması yeterli.

Bunlara ek olarak Bard’a artık görsel atılabilecek ve bu görseller üzerinden sorular sorulabilecek. Ancak bu özelliğin şu anda sadece İngilizce olarak sunulduğunu belirtelim.

Bir diğer yeni özellik ise Bard’ın yanıtlarının tonu ve stilinin değiştirilebilmesi. Artık yanıtlar daha basit, daha uzun, daha kısa, daha profesyonel veya daha gündelik olmak üzere değiştirilebilecek.

Bard, konuşulanları kaydetse de geçmişe erişmeye izin vermiyordu. Güncellemeyle birlikte kullanıcılar artık Bard ile konuşmalarına kaldıkları yerden devam etmek istiyorsa, yanıtları sabitleyebilecek ve bir kenar çubuğuna kaydedebilecek.

Google, kodlayıcıları da unutmadı ve Python kodlarını Google Colab’a ek olarak Replit’e aktarmalarına izin veren yeni bir özelliği de platforma ekledi.

Son olarak kullanıcılar yanıtlarını ve Bard sohbetlerinin bir bölümünü veya tamamını paylaşılabilir bağlantılar aracılığıyla başkalarıyla paylaşabilecek.

Kaynak: Google’s Bard AI Chatbot Now Supports Over 40 Languages – CNET