OYUN

Digital Age | 21.04.2022 - 13:48

Meta, metaverse’ün oluşturulmasının 5-10 yıl alabileceğini açıkladı

Meta, Meta Quest adlı VR başlığı için düzenlediği Meta Quest Gaming Showcase 2022 adlı etkinlikte metaverse'ün geleceğine de değindi.

Meta, Meta Quest adlı VR başlığı için piyasaya sürülmesi planlanan çeşitli oyunların tanıtımını yapmak amacıyla Meta Quest Gaming Showcase adlı bir etkinlik düzenliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen sanal etkinlikte oyun tanıtımlarına ek olarak şirketin metaverse vizyonuna da değinildi. Etkinlik, oyunların yanı sıra yeni VR (sanal gerçeklik) donanımlarının da tanıtılacağı beklentisini yaratsa da Meta bu konuda sessiz kaldı.

Meta’nın yürütücü yapımcılarından Ruth Bram, günümüz teknolojilerinden yola çıkılarak inşa edilecek olan metaverse’ün internetin ve sosyal teknolojinin geleceğini oluşturacağını düşündüklerini; hem donanımın hem de yazılımın üzerinde daha fazla çalışılması gerektiğini, bu sebeple metaverse’ün tam olarak oluşmasının 5 ila 10 yıl alabileceğini aktardı. Bram, üç boyutlu dünyalarda insanların birbirleri ve çevreleri ile etkileşime girmelerini sağlamasından ötürü oyun sektörünün metaverse’ün gelişiminde önemli katkıları olduğuna ve olacağına da değindi.

Etkinlikte Meta Quest 2 için piyasaya sürülmesi planlanan bazı oyunlar da tanıtıldı. Among Us adlı popüler oyunun VR versiyonu Among US VR’ın Meta Quest 2 için piyasaya sürüleceği, bir Ghostbusters (Hayalet Avcıları) oyununun geliştirilmekte olduğu, PS VR’ın popüler oyunu Moss: Book 2’nin Meta Quest için port edileceği gibi haberler oyun dünyasına bomba gibi düştü.

Bu oyunların yanı sıra Resident Evil 4’ün ek paketi Mercenaries’in de platformda yer alacağı belirtildi.

Kaynak: Meta says metaverse may take 5-10 years to fully come to life – Digital Trends