Skip to main content

Meta, Facebook ve Instagram’ı kapatmayı bir kötü gün senaryosu olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz hafta 2021 yılının son çeyreğine dair mali raporlarını paylaşan Meta, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu yıllık raporunda kötü gün senaryolarından birini ele aldı.

Geçtiğimiz hafta paylaştığı raporda Facebook’un kuruluşundan bu yana ilk kez çeyrek bazda günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşadığı bilgisini aktaran, ardından yaşadığı tarihi değer kaybıyla diğer teknoloji şirketlerini de ciddi şekilde etkileyen Meta’nın SEC’e ulaştırdığı raporun şirket ve sektör üzerinde nasıl bir etkisinin olacağı merak konusu.

Avrupa Birliği vatandaşlarının verilerinin Amerikan sunucularında depolanabilmesi ve işlenebilmesi ile ilgili yasal prosedürlerin ve bu prosedürlerin yarattığı zorlukların da ele alındığı raporda, verilerin farklı ülkelerde işlenebilir olmasının hem operasyon hem de reklam hedefleme açısından hayati önem taşıdığını belirten Meta, Facebook ve Instagram’ı Avrupa’dan erişime kapatmak zorunda kalabileceği bilgisini paylaştı.

Avrupa Birliği, Avrupalı kullanıcıların mahremiyetini garanti altına almak amacıyla şirketleri verileri AB yargı alanında bulunan ülkelerde depolamaya çağırıyor. Meta ise AB ile henüz bir anlaşmaya varılamamış olmasından dolayı, Instagram ve Facebook’u gelecekte Avrupalı kullanıcıların erişimine kapatabileceğinden bahsediyor.

Bir finans gazetesi olan CityAm’ın bilgi talebine yanıt veren Meta’nın Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, Facebook başta olmak üzere Facebook gibi bu mekanizmalara bağlı olan işletmeler adına ölçülü ve faydacı bir düzenleme beklediklerini açıkladı.

Kaynak: Americans, get jealous: Meta threatens to shut down Facebook and Instagram in Europe – Mashable