İŞ DÜNYASI

Digital Age | 03.02.2022 - 11:46

Facebook, kuruluşundan bu yana ilk kez aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşadı

2021'in son çeyreğinin mali raporlarını açıklayan Meta, Facebook'un aktif kullanıcı sayısında düşüş olduğunu duyurdu.

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un sahibi olan teknoloji devi Meta, 2021 yılının son çeyreğine dair mali raporunu açıklarken, beklendiği üzere pek de iyi bir yıl geçirmediği görülen şirketin paylaştığı bir detay gündeme oturdu.

Rapor, sosyal medya denilince ilk akla gelen ve hatta sosyal medya çağını başlattığı bile söylenebilecek olan Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayılarında düşüş gözlemlendiği bilgisini içeriyor.

Analistlerin hisse başı 3,84 dolar kazanç getirmesini ve 33,4 milyar dolar kâr elde etmesini bekledikleri Meta, hisse başı 3,67 dolar ile beklenenin altında kazanç ile çeyreği kapatırken, 33,67 milyar dolar kâr ile beklentileri aştı. Fakat raporun içerdiği en dikkat çekici bilgi, Facebook’un aktif kullanıcı sayısındaki düşüş oldu.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 1,95 milyara, aylık aktif kullanıcı sayısı ise 2,95 milyara ulaşması beklenen Facebook, günlük 1,929, aylık ise 2,91 milyar aktif kullanıcıya ulaşarak tarihinde ilk kez çeyrek bazında aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Beklentiler ile gerçekleşen sayıların arasındaki farkın pek de büyük görünmediğine dikkat çeken Mashable, bu durumun Facebook için bir ilk olduğuna dikkat çekti.

Bu düşüşlerin Latin America ve Afrika’yı kapsayan “Rest of the World” yani dünyanın geri kalanı kategorisinde yaşandığına işaret eden Mashable, Facebook’un kuruluşundan beri adının karıştığı skandallara, olumsuz olaylara, siyasetçiler, kanunlar ve muhbirler ile savaşına rağmen büyümeye devam ettiği, fakat insanların yavaş yavaş da olsa platformu terk etmeye başladığı yorumunu paylaştı.

Kaynak: https://mashable.com/article/facebook-loses-users-first-time