Skip to main content

Mercedes, üçüncü seviye otonom sürüş sistemi ile otonom sürüş alanının lideri konumunda.

Mercedes-Benz, dünyanın ilk üçüncü seviye otonom sürüş sistemi olan Drive Pilot’ı müşterileri ile buluşturmaya hazırlanıyor. Sadece yoğun trafiğin olduğu yollarda çalışabilen sistem, şimdilik belirli bölgelerde yaklaşık 65 kilometre hıza kadar kullanılabilecek şekilde onay aldı. Drive Pilot, önümüzdeki aylarda Almanya’da, yıl sonuna kadar ise Kaliforniya ve Nevada’da kullanılabilir olacak.

Üçüncü seviye otonom sürüş sistemi, sürücülerin araçları seyir halinde iken Netflix, YouTube gibi servisleri kullanabilmelerine, e-postalarını kontrol edebilmelerine izin verecek. Zira üçüncü seviye otonom sürüş sistemi, günümüz araçlarında bulunan ikinci seviye otonom sürüş sistemlerinin aksine sürücünün dikkatini yola vermesini gerektirmeyecek. Bilindiği üzere ikinci seviye otonom sürüşe sahip olan araçların sürücülerinin acil bir durumda kontrolü ele almak üzere dikkatlerini devamlı olarak yola vermeleri gerekiyor.

Mercedes’in yeni S Serisi araçlarında ve EQS adlı modelinde kullanılabilecek olan Drive Pilot, Mercedes araçların “adaptive cruise control” (uyarlanabilir seyir kontrolü) için kullandıkları radar, kameralar ve ultrasonik sensörlerden oluşan düzeneğin üzerine bir lidar sensörünün, ekstra kameraların, çevredeki seslerin, özellikle de siren seslerini algılanabilmesi için mikrofonların ve lastiklere yerleştirilen bir ıslaklık sensörünün var olmasını gerektirdiğinden dolayı, eski model araçlara eklenemeyecek.

Kaynak: Mercedes Shows Off Real, Live Level-3 System You Can Buy – Autoweek