Skip to main content

Kremlin, Wikipedia’yı Ukrayna işgali konusunda yanlış bilgi vermekle suçlayıp yasaklama tehdidinde bulunurken, Rus Wikipedia okuyucuları siteyi indirme telaşındalar.

Wikipedia’yı engelleme tehdidinde bulunan Rusya, Rusya’daki Wikipedia okuyucuları arasında bir paniğe neden oldu. Wikipedia’nın engellenmesinden korkan okuyucular, çevrimiçi ansiklopedinin Rusça versiyonunu indirmeye başladılar.

Örneğin Alexander olarak anılmak isteyen 32 yaşındaki bir Wikipedia okuyucusu, eşi ile birlikte köpekleri Shaggy ve Prime’ı da yanlarına alarak başka bir ülkeye göç etmeye hazırlandıklarını, yine de Wikipedia’nın Rusça versiyonunu indirmek istediğini açıkladı. Kremlin’den bağımsız kaynaklardan bilgi almayı sevdiğini, Wikipedia’yı Rus medyasından daha güvenilir bulduğunu, sitenin editörü ya da sıkı takipçisi olmadığını belirten Alexander, Wikipedia’yı indiren tek okuyucu değil.

Wikipedia’nın Rusça versiyonunu içeren 29 gigabaytlık dosyanın Mart ayının ilk yarısında 105 bin 889 kez indirildiğine değinen Slate, bu rakamın Ocak ayının ilk yarısındaki indirme sayıları ile karşılaştırıldığında yüzde 4 bin artışa denk geldiğinin altını çiziyor; Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesi indirilme sayılarında ilk ona giremeyen Rusça Wikipedia’nın an itibarıyla en çok indirilen versiyon olduğu bilgisini aktarıyor.

Project Gutenberg, TED Talks ve Wikipedia gibi projelerin çevrimdışı olarak okunmasına imkân sağlayan çevrimdışı okuyucu uygulaması Kiwix’in CEO’su Stephane Coillet-Matillon, Ruslar tarafından yapılan indirmelerin Kiwix trafiğinin %42’sini oluşturduğunu, buna benzer bir trafik artışını Türkiye’nin Wikipedia’yı yasakladığı 2017 yılında gördüklerini fakat bugün yaşananların başka bir boyutta olduğunu söylüyor.

Öte yandan, yakın zamanda Instagram ve Facebook’u radikal organizasyon olarak nitelendiren Kremlin’in medya üzerindeki baskısı sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, paylaştıkları haberler Kremlin tarafından paylaşılanların aksi yönünde olması halinde gazetecilerin 15 yıl hapis cezası almalarını sağlayan bir yasa tasarısına imza atarken, geçtiğimiz haftalarda bir Wikipedia editörü, sahte, anti-Rus içerikler yaydığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Kaynak: Russians are racing to download Wikipedia before it gets banned – Slate