Skip to main content

1939 yılında 10 cent’e satılan Marvel Comics #1, yapılan açık artırmada 2 milyon 400 bin dolara alıcı bularak en pahalı çizgi romanlar arasında yerini aldı.

Daha sonra bir isim değişikliğine giderek Marvel adını alacak olan Timely Comics tarafından 1939 yılının Ağustos ayında satışa sunulan Marvel Comics #1 adlı çizgi roman, ComicConnect adlı açık artırma sitesi üzerinden yapılan satışta 2 milyon 400 bin dolara alıcı buldu. Alıcının kimliği açıklanmazken, Fantastik Dörtlü karakterlerinden Human Torch’un ilk versiyonunun ve bir başka Marvel karakteri olan Sub-Mariner’in yer aldığı çizgi romanın iyi korunmuş olduğuna dikkat çekildi.

Bu satış ile birlikte, Marvel Comics #1, Süpermen’in ilk kez okuyucular ile buluştuğu 1938 tarihli Action Comics #1, Batman’in ilk kez okuyucularla buluştuğu Detective Comics #27 ve Örümcek-Adam’ın tanıtıldığı Amazing Fantasy #15 ile birlikte en pahalı çizgi romanlar arasında yerini aldı. Detective Comics #27, 2020 yılında 1,5 milyon dolara, Action Comics #1, bu yılın Ocak ayında 3,18 milyon dolara, Amazing Fantasy #15 ise geçtiğimiz yıl 3,6 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Kaynak: First Marvel Comic Ever Published Sells for $2.4 Million – Gizmodo