Skip to main content

Disney, Marvel Sinematik Evreni ile yoluna tam gaz devam ediyor.

Marvel, televizyon ve sinema yapımlarıyla günden güne sinematik evrenini genişletirken, evrenin ve evrende bulunan süper kahramanların fanları yapımları merakla beklemeye devam ediyorlar. Evrenin gösterime giren son filmi Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok’un ardından evrende yaşananlar bir hayli karışırken, Gizmodo, 2022 yılında izleyiciler ile buluşacak Marvel yapımlarını listeledi.

Bu yapımların başında, ünlü İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı, 2016 yılında vizyona giren ilk solo filminden sonra diğer Marvel yapımlarında yer alan Dr. Strange karakterinin ikinci solo filmi Doctor Strange Deliliğin Çoklu Evreninde geliyor. İlk Dr. Strange filmi, WandaVision dizisi ve Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok’ta anlatılan multiverse hikâyelerinden yola çıkılarak hazırlanan film, 6 Mayıs 2022’de gösterime girecek. Filmin yönetmeni, Tobey Maguire’ın başrolünde olduğu Örümcek Adam üçlemesinin yönetmeni olan Sam Raimi.

Chris Hemsworth tarafından canlandırılan Thor dördüncü filmi ile fanlarının karşısına çıkmaya hazırlanırken, bu film ile daha önce Natalie Portman tarafından canlandırılan Jane Foster karakteri de yeniden beyazperde ile buluşacak. Daha önce Thor: Ragnarok’un da yönetmenliğini üstlenmiş olan Taika Waititi’nin yöneteceği Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü, 8 Temmuz’da vizyona girecek.

2022’nin yaz aylarında Disney+ tarafından yayınlanması planlanan Ms. Marvel‘da ise evrene yeni bir karakter tanıtılıyor. Iman Vellani tarafından canlandırılacak olan Ms. Marvel, şekil değiştirebildiğini ve bedenini esnetebildiğini fark eden bir genç kız. Aynı zamanda, Marvel Sinematik Evreni’nin ilk Müslüman süper kahramanı.

Black Panther’de Wakanda Kralı T’Challa’yı canlandıran oyuncu Chadwick Boseman’ın hayatını kaybetmesinin ve T’Challa’nın kardeşi Shuri’yi canlandıran Letitia Wright’ın bir aksiyon sahnesinin çekimi sırasında yaralanmasının ardından çekimleri durma noktasına gelen Black Panther: Wakanda Forever‘ın çekimlerine tekrar başlandı ve filmin 11 Kasım’da gösterime girmesi planlanıyor. İlk filmin başrolü olan Chadwick Boseman’ın karakteri T’Challa’nın bu filmde yer alıp almayacağı uzun bir süre konuşulurken, Boseman’ın yerini başka bir oyuncunun alacağı ve Boseman’ın dijital olarak canlandırılacağı gibi dedikodular yayılmıştı. Film ile ilgili olarak yapılan bir açıklamada Boseman’ın T’Challa’yı başarılı bir şekilde canlandırmasının ardından bu karakterin başka bir oyuncuya emanet edilmeyeceği, karakterin dijital olarak canlandırılmayacağı, T’Challa’nın Marvel Sinematik Evreni’nde yer almayacağı aktarıldı. Bu açıklama, Boseman’ın başarılı performansından ötürü bir saygı duruşu olarak nitelendiriliyor.

Guardians of the Galaxy Vol 3. ile birlikte çekilmekte olan The Guardians of the Galaxy Holiday Special‘in, 2022 yılı Noel’inde izleyicilerle buluşması planlanıyor.

Star Wars’ta Poe Dameron, Dune: Çöl Gezegeni’nde ise Dük Leto Atreides’i canlandıran Oscar Isaac’in başrolünde olduğu Moon Knight‘ta, çoklu kişilik bozukluğundan muzdarip bir kahramanın hikâyesi anlatılıyor. Dizinin izleyiciler ile buluşacağı tarih henüz bilinmiyor.

Yayın tarihi bilinmeyen bir başka yapım ise Marvel Sinematik Evreni’nde Hulk olarak karşımıza çıkan Mark Ruffalo’nun da zaman zaman yer alacağı, Orphan Black’in yıldızı Tatiana Masley’in başrolde olduğu She-Hulk adlı komedi dizisi.

Marvel’in planları arasında, ilk kez Guardians of the Galaxy Vol. 2’de izleyiciler ile tanıştırılan Bebek Groot’un maceralarının anlatıldığı I am Groot adlı bir animasyon dizisi de yer alıyor.

Kaynak: What’s Next In The MCU? Here’s When You Can Watch Marvel Movies & TV Shows In 2022 – Gizmodo