Skip to main content

Amazon çalışanları, şirketin can güvenliğinden yoksun çalışma şartlarına karşı hak arayışı için bir araya geliyorlar.

Amazon’un tehlikeli çalışma şartlarını protesto ettiği için Mart ayında şirketten kovulan Christian Smalls adlı çalışanın liderliğinde Amazon’un pandemi dönemindeki tehlikeli çalışma şartlarını protesto etmek amacıyla işçileri bir araya getirmeye çalışan Amazon İşçi Sendikası (ALU) adlı oluşum, bir sendika olabilmek için 25 Ekim’de Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) ile görüşmüş, protesto amaçlı bir de grev düzenlemişti.

ALU’nun Staten Adası’nda bulunan dört Amazon deposundaki işçileri bir araya getirmeye çalıştığı, 25 Ekim’deki görüşme için 2 binden fazla dilekçe topladığı biliniyor. Daha fazla dilekçeye ihtiyaç duyulduğu gerekçesi ile geri çekilen bu girişimin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden ALU, bu kez dört depodan sadece birine yoğunlaşıyor. Zira ALU, Staten Adası’ndaki depolarda 5 bin 500 kadar Amazon işçisi bulunurken, ABD yasalarının sendikalaşma için halihazırda görevine devam etmekte olan işçi sayısının en az %30’unun desteğini şart koşması ve çalışmakta olan işçilerin bu akımı genellikle reddetmeleri üzerine taktik değiştirdi.

Staten Adası’ndaki Amazon işçilerinin sendikalaşma için ikinci kez dilekçe doldurdukları ve Amazon’un oluşumu sendika olarak tanıması için öğle arasında iş yerini terk etme eylemi gerçekleştirdikleri öğrenildi.

ALU, risk ödemesi ve artan Covid-19 vakalarından ötürü, sınırsız ücretsiz izin talep ediyor.

Kaynak: Amazon workers in Staten Island refile union petition – The Verge