Skip to main content

FDA’nın onayı üzerine ABD ilaç siparişi vermeye başladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer’ın geliştirdiği Paxlovid adlı antiviral Covid-19 ilacına acil durum onayı verdi. Bu onay sonrası Paxlovid, hafif ile orta Covid vakalarının tedavisinde kullanılmaya başlanacak olan ilk oral ilaç oldu. Ayrıca FDA, 12 yaş ve üzeri için onay verdiği Paxlovid’in birkaç gün içerisinde kullanılmaya başlanabileceğini duyurdu.

Hem aşılı hem de aşısız insanlara reçete ile satılacak olan ilaç, Covid semptomlarının görülmesinin ardından 5 gün içerisinde kullanılmaya başlanacak. Otuz adet hapın beş günde içilmesini gerektiren tedavi, Pfizer’ın testlerine göre yüksek riskli hastaların hastaneye kaldırılmalarını ve ölümlerini %88 oranında azaltıyor.

Pfizer, ilk etapta 10 milyon kişinin tedavisi için ilaç siparişi veren ABD’ye bir hafta içerisinde 65 bin, Ocak ve Şubat aylarında ise 150’şer bin kişinin tedavisi için yeterli sayıda ilaç gönderecek.

Oral Covid-19 tedavisi üzerine çalışmalar yapan Merck’in ilacının da yakın zamanda onaylanması bekleniyor. Fakat Merck’in ilacı testlere göre sadece %30 etkili.

Kaynak: FDA authorizes Pfizer’s Covid antiviral pill for people 12 and older – TechCrunch