Skip to main content

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin 15’inci kuruluş yıl dönümünde bir mesaj yayınladı.

Facebook 4 Şubat’ta, kuruluşundan bu yana 15 yılı geride bıraktı. Dünyanın en popüler sosyal ağının kurucusu Mark Zuckerberg, 15’inci yıldönümü nedeniyle kendi hesabından bir uzun bir mesaj yayınladı. Metinde ön plana çıkan önemli satır başlarını sizinle paylaşıyoruz…

On beş yıl önce bugün…

  • “On beş yıl önce bugün, Facebook’un ilk versiyonunu üniversite yurdunda hizmete açtım. (…) Birkaç hafta içinde Harvard öğrencilerinin üçte ikisi her gün Facebook kullanır oldu. Takip eden aylarda ben ve oda arkadaşlarım başka okullardan e-postalar aldık; kendi okullarında da Facebook açmamızı istiyorlardı. Biz de yaklaşık 30 okulda açtık. Bir yıl içinde 1 milyondan fazla öğrenci siteye bağlanır oldu. 100 milyon insanın birbiriyle iletişim kurmasını dört yılda ve 1 milyar kişinin iletişimini on yıldan az sürede sağladık. Bugün, aşağı yukarı 2,7 milyar insan hizmetlerimizi kullanarak birbirine bağlanıyor.”
  • “İçinde bulunduğumuz yüzyıl, istedikleriyle etkileşime geçme özgürlüğü olan insan ağlarıyla ve fikirleri/deneyimleri kolayca paylaşma yetkinliğiyle tanımlanıyor. Facebook, söz konusu değişimi sağlayan tek ağ değil, çok daha büyük bir trend olan internetin bir parçası.”
  • “Bu yüzyılın ilk yarısı bu ağlara bağlanmakla ilgiliyse, ikinci yarısı bu ağları kullanan insanların toplumun her bir parçasını yeniden tanımlamasıyla ilgili olacak. Bu da, bağlantılı dünyanın özgürlükleri ve sorumlulukları arasında doğru dengeyi bulmayı gerektirecek.”
  • “Son birkaç yılda, tartışmaların çoğu bu ağlarla ortaya çıkan yeni toplumsal ve etik konular hakkındaydı. (…) Bu sene güvenlik için ilk halka arzımızdaki gelirimizden daha fazla harcama yapmayı planlıyoruz.”
  • “Ağlar geleneksel hiyerarşilerin yerini aldıkça ve toplumdaki birçok kurumu yeniden şekillendirdikçe, kimi insanlarda bu değişimden hayıflanma, aşırı derecede negatif yönleri vurgulama, hatta daha da ileri giderek internetin ve ağların topluma ve demokrasiye zararlı olduğunu söyleme eğilimi ortaya çıkıyor. Aksine, her hızlı toplumsal değişim bir belirsizlik yaratsa da, insanların daha da güçlendiğini gördüğümüze inanıyorum.”
  • “Son 15 yıl yeni ağları kurmak ve bunların etkisini gözlemlemekle geçtiyse de, gelecek 15 yılda insanlar ellerindeki gücü, toplumu olumlu bir biçimde değiştirecek şekilde yeniden inşa etmek için kullanacak.”