Skip to main content

LinkedIn, Premium aboneleri için yapay zekâ destekli iş arama özelliklerini genişletiyor.

LinkedIn, kullanıcıların iş bulmasına, özgeçmişlerini hazırlamasına ve hatta yapay zekâ chatbot’larından tavsiye almasına yardımcı olmak için yeni yapay zekâ destekli özellikler sunuyor. Ancak bu özelliklerin dünya çapında Premium kullanıcılara İngilizce olarak sunulacağını belirtelim.

LinkedIn’in sunacağı özelliklerden biri, doğal dilde bir bilgi komutu yazarak kullanıcıların platformda iş aramasına olanak tanıyor. LinkedIn Ürün Müdürü Tomer Cohen bir blog yazısında kullanıcıların “Bana Detroit’te en az 110.000 dolar kazandıran bir uzaktan pazarlama işi bulun” gibi sade bir dille sorarak iş fırsatlarını zahmetsizce ve daha hızlı bir şekilde bulabileceklerini söylüyor.

LinkedIn ayrıca kullanıcıların özgeçmişini inceleyebiliyor ve belirli bir iş ilanı için özgeçmişin iyileştirilmesine yönelik kişiselleştirilmiş öneriler sunabiliyor. LinkedIn’den Rohan Rajiv’in bir diğer blog yazısındaki ifadesine göre kullanıcılar bir özgeçmiş yükleyebilecek, geri bildirim alabilecek ve yapay zekâ ile etkileşimli olarak düzenlemeler yapabilecek. Bunun yanı sıra yapay zekânın da yardımıyla sıfırdan bir ön yazı oluşturmaya yardımcı olacak bir araç da var.

Bu özellikler, LinkedIn’in geçen yılın sonlarında test etmeye başladığı, LinkedIn feed’indeki gönderileri özetleme yeteneği de dahil olmak üzere, yalnızca Premium’a özel yapay zekâ destekli diğer özelliklere ekleniyor.

LinkedIn’in yapay zekâyı yalnızca iş bulmaya yardımcı olmak için kullanmadığını belirtmekte fatda var. Platform, iş dünyasıyla ilgili konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanıcıların sohbet edebileceği birkaç uzmanın yapay zekâ kişiliklerini denemeye de başladı.

Şirket ayrıca üretken yapay zekâ ile platformun aramasını daha geniş kapsamlı olarak geliştireceğini belirtiyor. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı olmasa da aktarılanlara göre bu özellik önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

Kaynak: LinkedIn expands its AI job-hunting features for Premium subscribers – The Verge