Skip to main content

NSA direktörlüğünden istifa eden Paul M. Nakasone, OpenAI’ın Sam Altman liderliğindeki güvenlik ekibine katılacak.

OpenAI, ABD ordusundan emekli general ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski başkanı Paul M. Nakasone’u yönetim kuruluna atadığını duyurdu.

OpenAI, yayımladığı blog yazısında Nakasone’un Mayıs ayında açıklanan ve CEO Sam Altman tarafından yönetilen Emniyet ve Güvenlik Komitesine “öncelikli olarak” katılacağını söyledi. Paylaşılan bilgilere göre, Nakasone, ayrıca OpenAI’ın, yapay zekânın siber güvenlik tehditlerini hızlı bir şekilde tespit edip yanıt vererek siber güvenliği nasıl güçlendirebileceğini daha iyi anlamaya yönelik çabalarına da katkıda bulunacak.”

Yönetim kurulu başkanı Bret Taylor yaptığı açıklamada, “Yapay zekâ, insanların hayatları üzerinde çok büyük olumlu etkiler yaratma potansiyeline sahip ve bu potansiyeli ancak bu yeniliklerin güvenli bir şekilde oluşturulup uygulanmasıyla karşılayabilir. Genel Nakasone’un siber güvenlik gibi alanlardaki benzersiz deneyimi, OpenAI’ın yapay genel zekânın tüm insanlığa fayda sağlaması amacına ulaşmasına yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

OpenAI’ın yönetim kurulunda artık Nakasone, Altman, Adam D’Angelo, Larry Summers, Bret Taylor, Dr. Sue Desmond-Hellmann, Nicole Seligman ve Fidji Simo yer alıyor. Microsoft’tan Dee Templeton’ın da oy hakkı olmayan bir gözlemci statüsüne sahip.

Kaynak: Former head of NSA joins OpenAI board – The Verge