SOSYAL MEDYA

H.Kerem Fındık | 17.03.2017 - 09:00

LinkedIn, Rusya ile anlaşamadı

LinkedIn, Kasım 2016’dan bu yana Rusya’da kapalı. LinkedIn ve Rus yetkilileri sorunun çözümü için bir araya gelse de, henüz çözüme ulaşılamadı.

LinkedIn, Rus devletiyle siteye Rusya’dan erişim konusunda anlaşamadıklarını açıkladı. Reuters’da yer alan habere göre, Rusya geçen yıl LinkedIn’e erişim yasaklamıştı. Yasaklama gerekçesi olarak ise LinkedIn’in sitedeki Rus vatandaşlarına ait verileri Rus topraklarında barındırmaması gösterilmişti.  LinkedIn, Rus telekomünikasyon düzenleyici kurumu (Roskomnadzor) geçtiğimiz hafta içinde bir araya gelerek sorunun çözümü için görüştüler. Fakat, görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı.

LinkedIn: Kurallara uyacağız Rusya: Sunucuları taşıyın

Konuya ilişkin e-postayla bir değerlendirme yapan LinkedIn sözcüsü, “Mevzuata uyacağımıza güvencimiz olmasına ve Roskomnadzor’la Aralık 2016’da buluşarak görüşmemize rağmen, Rusya Federasyonu’nda LinkedIn üzerindeki engelin kaldırılmasına yönelik bir anlaşmaya varamadık” diyor.

Roskomnadzor’dan gelen açıklamada ise LinkedIn’in Rus kullanıcılara ait verilerin ait saklanacağı sunucuları Rusya’ya taşımayı reddettiği belirtiliyor. Roskomnadzor’a göre, “Bu durum LinkedIn’in Rus pazarında çalışmak için ilgi göstermediğini teyit ediyor.”

Hatırlanacağı gibi, Microsoft, LinkedIn’i Haziran 2016’da 26,2 milyar dolara satın almıştı.