UYGULAMA & YAZILIM

Savaş Önemli | 17.03.2017 - 09:15

Dünyadan kodlama öğreten site örnekleri

PHP, CSS, HTML ve Ruby gibi çeşitli programlama dillerini öğrenebileceğiniz en başarılı siteleri bir araya getirdik.

Codecademy

Codecademy üzerinde bugün 25 milyondan fazla kişi kodlama öğreniyor ve PHP, JavaScript, jQuery, Python ve Ruby gibi öğrenilen diller arasında yer alıyor. Ücretsiz kodlama eğitimi veren platform öğretmenlere de ders programı oluşturmaları konusunda danışmanlık yapıyor. Egzersizler internet sitesi üzerinde yer alıyor ve sitede otomatik kontrol de yapılıyor. Codeacademy nin avantajı yazılı  kodlamaya ilgi duyan büyük çocuklara da eğitim verebilir olması.

Code Avengers

Code Avengers, programcılığı benimsetmek amacıyla kurulmuş bir site. Şu an için sadece HTML5, CSS3 ve JavaScript öğrenimi veren Code Avengers, kullanıcıyı eğlendirerek öğretmeye odaklanıyor. Kullanıcılardan derin bir kod bilgisi istemeyen site, başlangıç aşamasındaki kullanıcıları için işi kolaylaştırıyor.

Code School

Codecademy ve Code Avengers’daki dersleri bitirdikten sonra sıra yetenekleri bir üst seviyeye taşımaya geliyor. HTML/CSS, JavaScript, Ruby, Python, .NET, iOS, Git, ve veritabanı derslerinin verildiği sitede, 2 milyondan fazla kişi eğitim aldı. Sitedeki birçok ders ücretsiz olsa da, bazı derslere ayda 25 dolar vermek gerekiyor.

Treehouse

Treehouse, dil odaklı olmaktan ziyade proje odaklı bir site. Dolayısıyla, örneğin site veya uygulama gibi planlı bir amacı olan acemi kullanıcılar için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Treehouse ayda 25 dolarlık abonelik ücretiyle kullanıcılara ulaşıyor. Kullanıcılar bu ücrete karşılık sitedeki 650’den fazla videoya erişiyor.

Udacity

Udacity okumaktan sıkılan ve video seyrederek öğrenmeyi tercih eden programcı adayları için bir site. Sitedeki videolar arasında Google’da çalışan kişilerin de önerileri yer alıyor. Buna karşılık videoların birbiriyle ilişkili olmaması bir handikap. Dolayısıyla başlangıç aşamasındaki kullanıcılar için ideal olmayabilir.

Khan Academy

Khan Academy diğer sitelerin aksine ağırlıklı olarak çizim ve animasyonla amatör kullanıcılara kod öğretmeyi hedefliyor. Khan Academy’de Java Script’e Giriş, HTML’e giriş ve SQL’e giriş gibi dersler yer alıyor. Platformdaki dersler şu an 36 dile tercüme ediliyor.

Scratch 2.0

Yukarıda bahsedilen platformların çocuğunuz için zor olduğunu düşünüyorsanız ve çocuğunuzun İngilizce bilgisi yoksa, Scratch 2.0 size yardımcı olabilir. İlk sürümü offline bir yazılım Scratch, çocuklara yeni sürümle projelerini oluşturma, yükleme ve paylaşma fırsatı da sunuyor. Scratch, programlamayl ilgili değil ama çocuklara görsel bloklara komut vererek hareket ettirmeleri isteniyor. Örneğin, bir kediye 10 adım ileri gitmesi için veya sahibinin ayağına dokunduğunda miyavlaması için komut veriliyor.  Genç programcılara bu sayede bir problemi parçalara bölerek çözme ve programcı zihniyetiyle hareket etme yeteneği kazandırılıyor.