Skip to main content

LG ve Meta, yeni nesil genişletilmiş gerçeklik (XR) deneyimlerinin önünü açmak için güçlerini birleştiriyor.

LG Electronics (LG), genişletilmiş gerçeklik (XR) girişimlerini hızlandırmayı amaçlayan küresel teknoloji devi Meta Platforms, Inc. (Meta) ile stratejik işbirliğini artırıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, gelişen sanal alanda müşteri deneyimlerinde yeniliği teşvik etmek için her iki şirketin güçlü yönlerini, ürünler, içerik, hizmetler ve platformlarda birleştirmek amaçlanıyor.

Paylaşılan bilgilere göre; LG üst yönetimi, 28 Şubat’ta Seul Yeouido’daki LG Twin Towers’ta Meta Kurucusu ve CEO Mark Zuckerberg ile bir araya geldi. Zuckerberg’ün Asya turuna denk gelen toplantıda iş stratejileri ve yeni nesil XR cihazı geliştirmeye yönelik konular masaya yatırıldı.

LG’nin açıklamasına göre şirket, Meta’nın platformunu TV işindeki kendi içerik/hizmet yetenekleriyle bir araya getirerek şirketin yeni iş alanlarından biri olan XR alanında farklı bir ekosistem oluşturulabileceğini öngörüyor. Dahası, Meta’nın çeşitli temel teknolojik unsurlarının LG’nin son teknoloji ürün ve kalite yetenekleriyle birleştirilmesi, yeni nesil XR cihazı geliştirmede önemli sinerji vaat ediyor. Son yıllarda LG, pazar dinamikleri ve stratejik değerlendirmelere dayalı olarak marjinal işletmeleri en aza indirmeyi tercih ederek, kaynaklarını yüksek büyüme beklentisi olan gelecek vaat eden alanlara stratejik olarak yoğunlaştırdı. Meta ile yapılan işbirliği, XR pazarının tam teşekküllü gelişimini öngörerek, gelecekteki sanal alanda müşteri deneyimlerinde yeniliklere öncülük etmeyi amaçlayan bu stratejiyle uyumlu.