Skip to main content

Microsoft, Mobil Dünya Kongresi’nde 11 maddeden oluşan “Yapay Zekâ Erişim İlkeleri”ni duyurdu.

Yapay zekâ gündemden düşmüyor ve çok uzun bir süre de gündemden düşmeyecek. Teknoloji devi Microsoft da bu gündemde oldukça ön planda. Kısa süre önce OpenAI’ın Fransız rakibi MistralAI ile yaptığı işbirliğinin ardından Microsoft şimdi de “Yapay Zekâ Erişim İlkeleri” adını verdiği yeni bir çerçeve başlattı. Bu; şirketin “Yapay zekâ veri merkezi altyapısını ve dünya çapındaki diğer önemli yapay zekâ varlıklarını nasıl yöneteceğini” söylediği 11 maddelik bir planı.

Merak edenler için bu 11 maddeyi özetledik:

 1. Çip kapasitesini artırdıkça Microsoft’un bulut bilgi işlem yapay zekâ altyapısını da genişleterek hem özel hem de açık kaynaklı, büyük ve küçük daha fazla temel modelin eğitimini ve dağıtımını sağlamak.

 2. Her ülkenin kendi yapay zekâ ekonomisini kurabilmesi için yapay zekâ modellerini ve geliştirme araçlarını dünyanın her yerindeki yazılım geliştiricilerin kullanımına sunmak.

 3. Geliştiricilerin Microsoft Azure’daki yapay zekâ modellerine erişmesi ve bunları kullanması için herkese açık API’ları kullanıma sunmak.

 4. Ağ operatörlerinin yazılım geliştiricilerini desteklemesini sağlamak için ortak bir genel API’ı desteklemek.

 5. Geliştiricilerin, yapay zekâ modellerini, araçlarını ve uygulamalarını Microsoft Azure’da dağıtmak ve kullanmak üzere Azure Marketplace aracılığıyla veya doğrudan müşterilere nasıl dağıtacaklarını ve satacaklarını seçmesine imkân sunmak.

 6. Geliştiricilerin Microsoft Azure’daki yapay zekâ modellerinin eğitiminden, oluşturulmasından, dağıtımından veya kullanımından elde edilen kamuya açık olmayan bilgileri veya verileri rekabet için kullanmayarak ihtiyaçlarına saygı duymak.

 7. Microsoft Azure kullanan müşterilerin verilerini kolaylıkla dışa aktarabilmelerini sağlayarak başka bulut sağlayıcılara geçiş yapmalarına olanak sunmak.

 8. Microsoft’un yapay zekâ veri merkezlerinde çalışan tüm model ve uygulamaların fiziksel ve siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak.

 9. İnsanları yapay zekâ tasarımı kararlarının merkezinde tutmak ve adalet, güvenilirlik ve güvenlik, gizlilik ve güvenlik, kapsayıcılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik dahil kalıcı değerlere saygı duymak için güçlü bir Sorumlu Yapay Zekâ Standardı uygulamak.

 10. Yapay zekâ becerilerini dünya çapında geniş çapta yaymak için girişimlere yatırım yapmak.

 11. Microsoft’un yapay zekâ veri merkezlerini çevreye duyarlı bir şekilde yönetmek ve çevresel sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını geliştirmek için yapay zekâdan yararlanmak.

Kaynak: MWC: Microsoft pitches ‘AI access principles’ to offset OpenAI competition concerns – TechCrunch