Skip to main content

Kuzey Kore, kurduğu gizli bilişimci ordusu ile dünyanın dört bir yanından gelir elde ediyor.

ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlıkları ile FBI tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Kuzey Kore bilişim teknolojileri alanında çalışan vatandaşlarından oluşan gizli bir çalışan ordusu kurdu. Bu çalışanların dünyanın dört bir yanındaki şirketlere ulaşarak ve kendilerini Çinli, Japon, Güney Koreli, Doğu Avrupalı ya da Amerikalı gibi tanıtarak freelance iş aradıkları; kazançlarının Kuzey Kore’nin nükleer silah programlarının desteklenmesi için kullanıldığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamaya göre, VPN’lerden yararlanarak konumlarını gizleyen çalışanların bilişim sektörünün bazı taleplerini karşıladıkları biliniyor. Çalışanlar, genellikle işverenlerin yazılım ve mobil uygulama geliştirme taleplerini karşılıyorlar. Ek olarak, mobil oyun, animasyon, arkadaşlık uygulamaları ve kripto para platformlarının inşası gibi alanlarda çalışanların olduğu da biliniyor.

Bahsi geçen kurumlar, ücretini kripto para ile almak isteyen, görüntülü görüşmeden kaçınan ve şirketin göndereceği ekipmanları belirttikleri adreslerden alamayacaklarını söyleyen potansiyel çalışan adaylarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kuzey Kore’nin söz konusu çalışanları gözetim altında uzun mesailere zorladığı, zorla çalıştırdığı, insan kaçakçılığına maruz bıraktığı ve kazançlarının %90’ına kadar el koyduğu belirtiliyor.

Kaynak: Kim Jong Un’s regime has ‘thousands’ of IT workers posing as non-North Koreans to get jobs around the world, US says – Insider