GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 18.05.2022 - 13:10

DeviantArt, eser hırsızlığına karşı koruyacak

DeviantArt, eserlerin çalınarak blokzincirlerine NFT olarak yüklenip yüklenmediklerini kontrol edecek.

Bir çevrimiçi sanat galerisi olarak adlandırılan DevianArt, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında kullanıma açtığı DeviantArt Project adlı aracın kullanım alanını genişletiyor. Platforma yüklenen eserlerin diğer eserler ile karşılaştırılmasını sağlayan ve kullanıcıları potansiyel telif hakkı ihlallerine karşı uyaran bu araç, erişime açık blokzincirlerinde de arama yapabilecek şekilde güncelleniyor. DeviantArt Project’in kapsamının genişletilmesi ile blokzincirleri taranacak, çalınarak NFT olarak yüklenmiş eserler tespit edilecek.

Tüm kullanıcıların on imajı ücretsiz olarak taramalarına izin verecek olan DeviantArt Project, aylık 3,95 dolar ücretli DeviantArt Core üyeliği ile bin eserin korunmasını sağlayacak.

Öte yandan, asıl sorun, eserlerin başkaları tarafından NFT olarak yüklenmiş versiyonlarının taranması değil, bulunan kopyaların blokzincirlerinden silinmeleri. Zira bir NFT’nin blokzincirinden silinmesi, NFT konseptinin temel prensiplerine aykırı. NFT’lerin sahiplik belirtmeleri için düzenlenemez, silinemez ve değiştirilemez şekilde blokzincirlerine eklendikleri biliniyor. DeviantArt Project’in NFT’leştirilmiş eserleri bulmaları halinde bu eserlerin blokzincirlerinden silinmeleri mümkün olmayacak.

Fakat NFT’lere erişimin durdurulmasının bir yolu var: NFT yakmak.
NFT yakma işlemi, bir NFT’yi blokzincirinden kaldırmasa da dolaşımını engellemeye yönelik bir hamle. En bilinen yöntem ise bir NFT’nin sahipsiz bir adrese transfer edilmesi.

Elinde bir kripto para biriminden yüksek miktarlarda bulunan kişilerin bu kripto para tokenlerinin bir kısmını yakarak değer yükseltmeleri ile yayılan bu işlem, daha çok markalar tarafından tercih ediliyor. Markalar, bir NFT satışı sırasında satamadıkları eserleri ya da tek eserden üretilmiş sayıca çok olan NFT’leri yakarak potansiyel sahip sayısını azaltıyor, NFT’lerin değerlerinin yükselmesini sağlıyorlar.