Skip to main content

WhatsApp aylardır sabırsızlıkla beklenen gönderilen mesajı herkes için silme özelliğini nihayet kullanıma sundu.

Çevrim içi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların dört gözle beklediği “Delete for Everyone” (Herkes için sil) isimli, gönderilen mesajı silme özelliğini sonunda aktif hale getirdi.

Şimdiye dek, iki kişi veya bir grupta yapılan yazılı konuşmalarda, bir kişi gönderdiği mesajı sildiğinde bu işlem diğer kullanıcıların telefonlarında geçerli olmuyor, silinen mesaj sadece silen kullanıcının ekranında görünmez oluyordu.

Geçen aylarda beta sürümünde görünen yeni özellik sayesinde, bundan böyle gönderdiğiniz bir mesajı silme işleminiz, mesajı alan kişiler için de geçerli olacak; mesaj kendi sohbet akışınızdan kaldırıldığı gibi, konuşmanın diğer taraflarının ekranlarında da görülmeyecek.

WhatsApp’ın resmi blogundan duyurmuş olduğu özellik henüz tüm kullanıcılar için mümkün değil. Özelliğin bir sonraki güncellemeyle aktif hale geleceği tahmin ediliyor.

7 dakikanız var!

“Herkes için sil” seçeneğinde süre kısıtlaması olduğunu belirtelim. Özelliği sadece son yedi dakika içinde gönderdiğiniz mesajları silmek için kullanabiliyorsunuz. Android cihazlarda, sohbet ekranlarında silinen mesajların yerinde “Bu mesaj silindi” ifadesi yer alıyor.

Nasıl çalışıyor?

Sohbet sayfasında silmek istediğiniz mesaja uzun süre basarak “Herkesten sil” komutunu seçiyorsunuz. Özellik, Android ve iOS platformlarının yanı sıra Windows Phone platformu için de kullanıma sunulacak. Yeni özellik yazılı mesajlar, resimler, videolar, GIF’ler, sesli mesajlar, dosyalar; kısacası WhatsApp üzerinden ilettiğiniz her şey için geçerli olacak.