Skip to main content

24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’ne çok sayıda teknoloji şirketi korona virüsü tehlikesi yüzünden katılmayacağını açıkladı.

Koronavirüs salgını Çin’de artarak devam ederken tehlikenin boyutu her geçen gün daha da etkili hale geliyor. Şu an için 18 farklı ülkede görülen ve 1000’i aşkın kişinin hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs salgını nedeniyle Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi önemli teknoloji firmalarının aldığı tedbirleri sizlerle paylaşmıştık.  Koronavirüs salgınının etkileri devam ederken, teknoloji devleri 24-27 Şubat tarihlerinde İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi’nden (MWC) tek tek çekilmeye başladı.

Mobil Dünya Kongresi’nde Koronavirüs önlemi

Koronavirüs nedeniyle MWC 2020 etkinliğinden çekilenler arasında LG, Sony, Nvidia ve Amazon gibi dünya devleri bulunuyordu. Yeni haberler ise Intel, Vivo ve MediaTek cephesinden geldi. Samsung’un da fuara katılmayacağı gelen iddialar arasında.

Hubey’den gelenler fuar alanına alınmayacak

Etkinliği düzenleyen GSMA (Mobil Operatörler Topluluğu), Coronavirus salgınının ciddiyetini kabul ettiğini ancak halihazırda 2800’den fazla katılımcının olduğunu duyurdu. Salgınına karşı tedbir aldıklarını belirten GSMA, Çin’in Hubey eyaletinden gelenlerin MWC fuar alanına alınmayacağını bildirdi. GSMA, Çin’den gelenlerin de 14 gün öncesine kadar Hubey’de bulunmadıklarını kanıtlayan belgeleri göstermek zorunda olduklarını duyurmuştu. MWC’de, konferans salonlarında her konuşmacıda mikrofonun değiştirilmesi kararını alan GSMA, katılımcılara “el sıkışarak selamlaşma yapılmaması” gibi bazı tavsiyelerde bulunmuştu.